آغاز فصل سوم کاوش باستان شناسی در قلعه شهر تاریخی اوجان

به گزارش وبلاگ ساعت فروشی، مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی از آغاز فصل سوم کاوش باستان شناسی قلعه شهر تاریخی اوجان در بستان آباد خبر داد.

آغاز فصل سوم کاوش باستان شناسی در قلعه شهر تاریخی اوجان

به گزارش وبلاگ ساعت فروشی به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی آذربایجان شرقی، مرتضی آبدار با اشاره به آغاز فصل سوم کاوش باستان شناسی قلعه تاریخی اوجان گفت: این کاوش ها به سرپرستی رحیم ولایتی، با استناد به بررسی های باستان شناختی شهرستان بستان آباد، شناسایی و مستندنگاری در راستای برنامه پژوهشی تعیین عرصه و حریم شهر تاریخی اوجان انجام خواهد شد.

او گفت: در این پروژه، هیئت باستان شناسی به منظور آزادسازی بخشی از معماری شهر تاریخی اوجان اقدام به کاوش قلعه حکومتی کرده بودند که برج غربی و شرقی طی فصل های نخست و دوم به طور کامل کشف شد.

آبدار بابیان این که فصل سوم کاوش در قلعه تاریخی اوجان در بازه زمانی 45 روز انجام خواهد شد، ادامه داد: عمده هدف در این کاوش آسیب شناسی آثار تاریخی شهر اوجان و نیز مطالعه و تبیین قابلیت های گردشگری در این منطقه است و در فصل سوم، کاوش ضلع شرقی حدفاصل قلعه و حصار انجام خواهد شد.

شهر اوجان یکی از شهرهای آذربایجان در دوره سلجوقیان و ایلخانان مغول بوده که در حیات اجتماعی، سیاسی و اقتصادی آن نقش بسیار مهمی را ایفا کرده است، به طوری که غازان خان، پادشاه مغول در دوره ایلخانی در این شهر ساخت وسازهایی انجام داده و آن را دارالسلام نامیده است.

محوطه بزرگ تاریخی اوجان در جنوب شهر بستان آباد فعلی در غرب روستای اشرف آباد و در ساحل شرقی رودخانه اوجان چای و در مرکز چمن اوجان واقع شده بود که در پی حوادث مختلف ازجمله زلزله و جنگ های مختلف در حال حاضر از این شهر مهم آثار اندکی به جای مانده است.

منبع: میراث آریا

به "آغاز فصل سوم کاوش باستان شناسی در قلعه شهر تاریخی اوجان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز فصل سوم کاوش باستان شناسی در قلعه شهر تاریخی اوجان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید