از قرنطینه یک ماهه طراحان سوال در کُره جنوبی تا 9.5 میلیون متقاضی در چین

به گزارش وبلاگ ساعت فروشی، نحوه پذیرش در دانشگاه چیزی است که دولت هر کشور مطابق با قوانین و شرایط کشور خود، آن را معین می کند. اغلب کشورهای دنیا آزمونی مانند کنکور ما برای پذیرش دانشجو ندارند ولی هر کدام روش هایی دارند که مختص به خود است.

از قرنطینه یک ماهه طراحان سوال در کُره جنوبی تا 9.5 میلیون متقاضی در چین

به گزارش وبلاگ ساعت فروشی، ورود به دانشگاه مسیری است که تقریبا همه دانش آموزان دنیا پیش می گیرند تا با کمک مدرک تحصیلی، آینده خود را بسازند و خط مشی زندگی خود در کار و تحصیل را تعیین کنند.

پذیرش در دانشگاه ها در کشورهای مختلف دنیا از هم متفاوت است و اغلب آن ها برای پذیرش دانشجو آزمونی تحت عنوان کنکور را برگزار نمی کنند. گرچه هنوز هم کشورهایی وجود دارند که به شرط قبولی در کنکور، دانشجو می پذیرند.

در بسکمک از کشورها، دانشجویان آینده نگر در آخرین سال تحصیلات خود در دوره دبیرستان یا کالج اقدام به اخذ پذیرش از دانشگاه می کنند و در برخی از کشورها، سازمان های مستقل و یا دولتی وجود دارند که در زمینه پذیرش دانشگاهی فعالیت و مدیریت برگزاری امتحانات لازم برای پذیرش و رسیدگی و بررسی به پفراینده های متقاضیان را بر عهده دارند.

در این گزارش نحوه پذیرش دانشجو در چند کشور دنیا را بررسی کرده ایم که در مطلب ذیل می خوانید.

آمریکا:

می توان گفت هر دانشگاه آمریکایی روش خود را برای پذیرش دانشجو دارد ولی از آنجا که تحصیل در آمریکا با صرف هزینه از جانب دانشجو همراه است، اصولا دانشگاه های آمریکایی نمره دیپلم را ملاک پذیرش دانشجو قرار می دهند و نکته جالب اینجاست که توانایی و مهارت های دانش آموزان مانند مهارت در موسیقی و ورزش، از امتیازهای مثبت برای پذیرش محسوب می شود.

ولی آزمون هایی در آمریکا وجود دارد که برای پذیرش دانشجو در کالج و دانشگاه برگزار می شود.

دو آزمون مهمی که برای پذیرش دانشجو برگزار می شود، ای سی تی و اس ای تی است که دانش آموزان بسته به انتخاب و توانایی های خود می توانند در هر کدام از دو امتحان برای ورود به دانشگاه شرکت کنند.

آزمون ای سی تی(ACT)

ای سی تی یکی از دو امتحان استاندارد برای ورود به دانشگاه در آمریکا است. ای سی تی بیشتر در قسمت های میانی آمریکا و شاقتصادی آمریکا استفاده می شود.

این آزمون هر سال توسط مؤسسه­ غیرانتفاعیACT با هدف معکمک برای سنجش قدرت و عیار علمی دانش آموزان دبیرستانی به منظور فارغ التحصیل شدن و ورود به دانشگاه­ها برگزار میشود. این آزمون که متخص دانش آموزان بومی آمریکا است، هر ساله بیش از دو میلیون شرکت کننده دارد.

البته باید در نظر داشته باشید که علاوه بر نمرات آزمون ACT معدل دوره دبیرستان و شاخص های دیگر بررسی می شود تا تعیین شود دانش آموز مذکور واجد شرایط برای ورود به تحصیل در مقطع کارشناسی است یا خیر.

آزمون اس ای تی(SAT)

اس ای تی توسط موسسه کالج برد(College Board) که شرکتی است غیردولتی، مدیریت می شود. کالج برد اظهار می کند که اس ای تی تفکر انتقادانه دانش آموزان و میزان تجزیه و تحلیل مفاهیم یادگرفته شده توسط دانش آموزان، که برای پیشرفت آن ها در دانشگاه ها لازم است را می سنجد. همچنین اظهار می کند که جمع نمره اس ای تی با نمره دبیرستان افراد شاخص بسیار بهتری از نمره صرف دانش آموزان برای اجازه ورود به دانشگاه ها است.

اروپا:

اغلب کشورهای اروپایی مانند انگلیس نمره دیپلم را شرط پذیرش در دانشگاه می دانند. ولی کشورهایی در اروپا نیز هستند که کنکور برگزار می کنند.

ایتالیا و فرانسه

از آنجا که تحصیل در کشورهایی مثل ایتالیا و فرانسه رایگان است، همچون ایران برای ورود به دانشگاه کنکور برگزار می کنند. در مواردی گفته شده که کنکور فرانسه حتی از ایران هم سخت تر است.

در کشوری مثل ایتالیا آزمونی مشابه کنکور در ایران برای دانشجویان خارجی برگزار می شود و شرط ورود به دانشگاه ها قبولی در این آزمون و دریافت بورسیه ادامه تحصیل است.

ترکیه

در ترکیه تنها یک راه برای ورود به دانشگاه وجود دارد که همان کنکور است که تحت عنوان آزمون جایابی دانشجوی کارشناسی است.

اسپانیا

در اسپانیا آزمون هایی برای دسترسی دانشجویان به دانشگاه وجود دارد که اجباری نیست و دانشجویان می توانند به صورت داوطلبانه و اختکمک در این آزمون ها شرکت کنند.

این آزمون ها بعد از دوره دبیرستان برگزار می شود و دانش آموزان باید شش امتحان کتبی 90 دقیقه ای بدهند که در سه روز برگزار می شود.

این امتحان ها توسط دانشگاه های دولتی اسپانیا برگزار می شود و به دانشجویان این کشور اجازه دسترسی به سیستم دانشگاهی اسپانیا را می دهد.

روسیه

در روسیه دانش آموز باید یک سری امتحان را قبول شود تا وارد یک دانشگاه یا یک کالج حرفه ای شود.

از سال 2009 میلادی، USE تنها شکل امتحانات فارغ التحصیلی در دبیرستان ها و اصلی ترین شکل امتحان برای قبل از ورود به دانشگاه بوده است.

اوکراین

آزمون های EIT در اوکراین، امتحانات قبولی در دانشگاه های این کشور است که با هدف تعیین میزان عملکرد دانشجویان در دوره دبیرستان برگزار می شود . همچنین از دیگر اهداف برگزاری این آزمون دسترسی برابر به آموزش عالی است. نتایج حاصل از این امتحان به عنوان تصدیق نهایی برای پذیرش در موسسات آموزش عالی محسوب می شود.

آلمان

شرط پذیرش در دانشگاه های آلمان نمره دیپلم دانشجو است. البته برخی از دانشگاه های این کشور که حالت فنی دارند، و به عنوان مثال رشته های حقوق و پزشکی نیستند، با مدرکی کمتر از دیپلم هم پذیرش دانشجو را انجام می دهند.

آسیا:

در آسیا نیز علاوه بر ایران، کشورهایی وجود دارند که کنکور برگزار می کنند.

کره جنوبی

شاید بتوان گفت در میان سراسر کشورهای دنیا، شبیه ترین شیوه به ایران برای ورود به دانشگاه متعلق به کره جنوبی است.

کره جنوبی برای پذیرش دانشجو، در دومین پنجشنبه نوامبر هر سال کنکور برگزار می کند.

کنکور این کشور سونن نام دارد و از کنکور ایرانی طولانی تر است. برگزاری آزمون برای بیش از نیم میلیون دانش آموز کره ای تقریبا یک روز کامل طول می کشد و در میانه راه، به بچه ها برای نهار و استراحت یک ساعتی وقت می دهند.

حین برگزاری آزمون بانک ها و اداره ها موقتا تعطیل می شوند، اتحادیه ها و معترضین سیاسی حتی اعتصابات و تظاهراتشان را به تعویق می اندازند و ارتش از شلیک گلوله و عملیات های هوایی دست می کشد.

معابد این کشور هم میزبان والدین این دانش آموزان است که حین برگزاری آزمون برای دعا، راز و نیاز و آرزوی پیروزیت برای فرزندشان به معبد می فرایند.

از میان داوطلبانی که در این کنکور شرکت می کنند، 20 درصد مجددا آزمون می دهند.

در کره جنوبی نزدیک به هفتاد درصد جوانان زیر 35 سال، تحصیلات دانشگاهی دارند. این بالاترین نرخ تحصیلات دانشگاهی بین کشورهای توسعه یافته و دو برابر اقتصادی پیروز مثل آلمان است.

نحوه طراحی سوالات هم اینگونه است که هر سال گروهی متشکل از حدود 500 معلم از سرتاسر کره جنوبی انتخاب می شوند و به مدت یک ماه به مکانی نامعلوم در استان کوهستانی گنگوان منتقل می شوند. اعضای گروه حق ندارند از هدف این سفر با کسی حتی همسرانشان حرف بزنند و باید بهانه ای بتراشند. هنگام ورود به کمپ طراحی آزمون، تلفن های همراهشان را تحویل می دهند و عملا به مدت یک ماه از ارتباط با دنیای بیرون محروم می شوند.

چین

آزمون ملی ورودی کالج که عموما تحت عنوان گائوکائو(Gaokao) شناخته می شود، آزمونی است که سالیانه در جمهوری خلق چین برگزار می شود.

متقاضیان می توانند پس از اتمام دوره دبیرستان برای ورود به دانشگاه در این آزمون شرکت کنند. البته این محدودیت سنی از سال 2001 میلادی برداشته شده است.

این آزمون ها در دوره ای 2 یا 3 روزه به مدت زمان 9 ساعت برگزار می شود.

در سال 2006 میلادی یک رکورد در چین زده شد و 9.5 میلیون نفر متقاضی این آزمون ها شدند.

امسال این آزمون تحت تاثیر پاندمی کووید-19 قرار گرفت و آزمون 2020 یک ماه به تعویق افتاد و به 7 و 8 ژوئیه موکول شد.

ژاپن

در ژاپن سالیانه نوعی آزمون توسط دانشگاه های دولتی و برخی دانشگاه های خصوصی برگزار می شود که برای ورود به برترین دانشگاه های این کشور است.

از آنجا که این آزمون کلیدی برای ورود به بهترین های دانشگاه های ژاپن است، رقابت در آن بسیار سنگین است.

این آزمون در آخر هفته در اواسط ژانویه و به مدت دو روز برگزار می شود.

به این ترتیب نتیجه گیری می کنیم که شیوه برگزاری کنکور و راه های ورود داوطلبین به دانشگاه در هر کشور متفاوت از دیگری است که هر کدام هم سختی های خود را دارند. نکته قابل توجه اینجاست که در کشورهای توسعه یافته کیفیت تحصیل دانشجو در دوران تحصیل در دانشگاه مهم تر از چگونگی ورود به دانشگاه است و دانشجویان موظفند برای دوام آوردن در دوران تحصیل، کیفیت تحصیلی مطلوبی داشته باشند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "از قرنطینه یک ماهه طراحان سوال در کُره جنوبی تا 9.5 میلیون متقاضی در چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از قرنطینه یک ماهه طراحان سوال در کُره جنوبی تا 9.5 میلیون متقاضی در چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید