چطور از خطرات جبران ناپذیر وای فای درامان بمانیم؟

به گزارش وبلاگ ساعت فروشی، خبرگزاری تسنیم: سازمان سلامت جهانی گزارشی منتشر نموده است که در آن به تشریح 10 اثر خطرناک و جبران ناپذیر امواج وای فای بر بدن انسان از جمله افزایش امکان ابتلا به سرطان، خنثی سازی اسپرم مردان و ناباروری در مردان و زنان پرداخته است.

چطور از خطرات جبران ناپذیر وای فای درامان بمانیم؟

اثرات خطرناک و جبران ناپذیر وای فای بر انسان

امروزه دسترسی به وای فای بسیار آسان است و با یک دستگاه کوچکی به نام مودم می توانید به وسیله گوشیهای هوشمند و لپ تاپ شخصی خود به وای فای و به وسیله آن به اینترنت دسترسی داشته باشید؛ این دستگاه در عین امکان دسترسی آسان به فضای مجازی و اینترنت دارای آثار مخرب و البته پنهانی است که به وسیله امواج فراوریی توسط آن به بدن انسان وارد می گردد.

دستگاه های مودم با قابلیت وای فای نخستین بار در سال 1997 به بازار عرضه شدند که از همان زمان، دانشمندان و کارشناسان به آنالیز و تحقیق در خصوص آنها و امواج فراوریی آنها پرداختند؛ تحقیقات به عمل آمده نشان داد که امواج فراوریی توسط این دستگاه آثار مخربی بر روی مغز و بدن انسان به خصوص در بچه ها می گذارد.

البته نتایج به دست آمده، در سالهای اخیر کسب نشده و مدتهاست که گزارشهای متعددی در خصوص اثرات مخرب وای فای منتشر شده است به عنوان مثال در سال 2008 یکی از کارشناسان امریکایی مقاله ای با عنوان کنترل مغز توسط گوشیهای هوشمند منتشر کرد که در آن اثرات خطرناک وای فای را بازگو نموده بود.

گذشته از موارد ذکر شده، گزارش سازمان بهداشت جهانی نشان از 10 واقعیت خطرناک در خصوص امواج وای فای دارد که در ادامه به تشریح آن می پردازیم:

افزایش مسائل بیخوابی به واسطه وای فای

تا به حال به این توجه نموده اید که پس از استفاده از وای فای به راحتی نمی توانید بخوابید و تنها در تخت به خود می پیچید؟ در یک آمارگیری که در سال 2007 به عمل آمد، گزارشهایی منتشر شد که نشان می داد بسیاری از افراد از مشکل بیخوابی رنج می برند.

مطالعات و تحقیقات نشان می دهد که امواجی که از وای فای فراوری می شوند از جنس الکترومغناطیس هستند و این امواج بر روی خواب انسانها تأثیر می گذارد؛ در سال 2007 در این مورد آزمایشی انجام گرفت به این صورت که تعدادی از افراد را در اتاقی قرار دادند که در معرض امواج الکترومغناطیسی قرار داشتند، در سوی دیگر تعدادی از افراد را در اتاقی قرار دادند که از این امواج به دور بودند.

پس از انجام این آزمایش مشاهده شد که آن دسته از افراد که در معرض امواج الکترومغناطیسی قرار داشتند، الگوهای موجی واقع در مغز که مربوط به خواب آنها می گردد، تغییر کرد و به سختی می توانستند بخوابند.

گزارشات و تحقیقات نشان می دهد که خوابیدن در کنار یک تلفن همراه متصل به وای فای یا در آپارتمانی که تعداد زیادی وای فای در آن مشغول به کار است، یک بمباران امواج را روی بدن افراد انجام می دهد که موجب مسائل شدید در خواب می گردد و الگوهای یک خواب آرام و طبیعی را به طور کلی از بین می برد.

از طرفی بروز مسائل عمده در خواب، مسائل اساسی دیگری نیز در پی دارد که از جمله آنها می توان به افسردگی و فشار خون بالا اشاره نمود.

کاهش رشد بچه ها

تحقیقات نشان می دهد که امواج فراوری شده از مودمها همچنین اینترنت نسل سوم و چهارم (3G و 4G) بر روی رشد بافتهای سلولی بدن انسان به خصوص جنین تأثیر مستقیم می گذارد و موجب کاهش رشد آنها می گردد.

پژوهشی در سال 2009 توسط یکی از دانشمندان استرالیایی نشان می دهد که امواج الکترومغناطیسی، سنتز پروتئین (محل فراوری پروتئین در بدن) را از بین می برد؛ این دانشمند استرالیایی طی یادداشتی نوشت: سنتز پروتئین وظیفه فراوری پروتئین در بدن را بر عهده دارد که موجب رشد بافتها و سلولهای بدن در بچه ها و جوانان می گردد لذا می توان نتیجه گرفت که افراد در این سن و سال بیشتر از افراد دیگر در معرض خطر از سوی این امواج هستند.

کاهش رشد سلولهای بدن و گیاهان

در سال 2013 گروهی از دانش آموزان دانمارکی اذعان داشتند، شبهایی که در کنار گوشیهای موبایلشان می خوابند، پس از بیدار شدن از خواب تمرکز لازم را ندارند و نمی توانند بر روی درسهایشان تمرکز نموده و آنها را فرا بگیرند؛ پس از مطرح شدن این مسئله، تحقیقات بر روی آن آغاز شد و گروهی از دانشمندان این آزمایش را بر روی گیاهان انجام دادند به این صورت که تعدادی از گیاهان را در اتاقی همراه با امواج وای فای و تعدادی دیگر را در اتاقی خالی از هر گونه امواجی قرار دادند؛ پس از مدتی مشاهده شد که آن دسته از گیاهانی که در معرض تشعشات وای فای قرار داشتند، هیچ رشدی ننموده اند در حالی که دسته دیگر رشد قابل توجهی داشتند.

کاهش عملکرد مغز با امواج اینترنت 3G و 4G

همزمان با اذعان دانش آموزان دانمارکی مبنی بر عدم تمرکز لازم پس از خوابیدن نزدیک گوشی موبایل، دانشمندان آغاز به تحقیقاتی راجع به اینترنت نسل سوم و چهارم اینترنت کردند که پس از یک سال یعنی در سال 2014 به این نتیجه رسیدند که امواج این نسل از اینترنت خطرناکتر از امواج وای فای هستند و موجب کاهش عملکرد مغز می گردد و فعالیت آن را کم می نماید.

کاهش فعالیت مغز در زنان

گروهی متشکل از 15 زن و 15 مرد برای انجام آزمایشی، داوطلب به تست هوش شدند؛ در ابتدا، تمامی شرکت نمایندگان در مکانی امتحان دادند که از اشعات و امواج وای فای دور بود که این امتحان بدون هیچ مشکل و اثرات پیچیده ای برگزار گردید.

در مرحله بعدی، شرکت نمایندگان در معرض موجی به طول 2.4 گیگاهرتز از طرف یک وای فای قرار دریافتد؛ در هنگام برگزاری این امتحان، عملکرد مغز در همه افراد آنالیز شد که پس از این آنالیزها معین شد که عملکرد مغز زنان حاضر در امتحان به شدت کاهش یافت همچنین از نظر فیزیکی و انرژی لازم نسبت به مردان ضعف داشتند لذا می توان گفت که اثرات این امواج بر روی افرادی که بدن نسبتاً ضعیف تری دارند، مشهودتر است.

خنثی سازی اسپرم بدن مردان با امواج وای فای

در گذشته دانشمندان به این نتیجه رسیده بودند که حرارت ناشی از لپ تاپها موجب از بین رفتن اسپرم مردان می گردد اما امروزه تحقیقات نشان می دهد که این موضوع تنها به این حرارت ختم نمی گردد؛ تحقیقات به عمل آمده نشان می دهد که امواج ناشی از وای فای موجب کاهش حرکت اسپرم در بدن مردان و شکسته شدن DNA می گردد؛ مطالعات و آزمایشهای اجرا شده بر روی بدن انسانها و حیوانات نشان می دهد که این امواج اثرات مخربی بر روی اسپرم و DNA در مردان دارند.

ناباروری در زنان

گزارشها، مطالعات و آزمایشهایی که بر روی حیوانات اجرا شده، نشان می دهد که بعضی از طول موجهای امواج ناشی از وای فای موجب عدم تخم گذاری آنها می گردد؛ با انجام تحقیقات بیشتر نتایجی به دست آمد که نشان می دهد امواج ناشی از وای فای، بعضی از بافتهای بدن زنان و تخمدانهای آنها را ضعیف می نماید که این موضوع امکان ناباروری در زنان را به شدت افزایش می دهد.

دانشگاه کارولینسکای سوئد در سال 2011 گزارشی منتشر کرد که در این گزارش به دو چیز هشدار داده شده است؛ نخست اینکه زنان حامله نباید از دستگاه های وایرلس استفاده نمایند و از دیگر کاربران این دستگاه ها نیز باید دوری نمایند.

همچنین استانداردهای کشور امریکا و کانادا برای امواج رادیویی و اشعات وای فای مناسب نیست و می تواند به زنان باردار و جنین داخل شکمشان آسیب وارد کند.

افزایش استرس و بیماریهای قلبی

تا به حال به این موضوع دقت نموده اید که چرا زمانی که به مودم یا گوشیهایی که از نسل سوم و چهارم اینترنت استفاده می نمایند، نزدیک می شوید، ضربان قلبتان تند تند می زند؟ تا به حال توجه نموده اید زمانی که گوشی موبایلتان را در جیب لباستان قرار می دهید ضربان قلبتان شدید و نامنظم می گردد؟

آزمایشی در سال 2015 که بر روی 69 نفر به عمل آمد نشان داد که همه این افراد در مواجهه با امواج الکترومغناطیسی عکس العمل نشان دادند و تعداد ضربان قلبشان افزایش یافت؛ این افزایش ضربان قلب دقیقاً به زمانی شبیه است که افراد دارای استرس ناشی از بعضی عوامل مانند امتحان، کار، تصادفات و … دارند.

افزایش امکان ابتلا به سرطان به واسطه امواج وای فای

بحث سرطان ناشی از این امواج بسیار بحث بزرگ و پیچیده ای است که هنوز صد در صد ثابت نشده است اما آزمایشهایی بر روی گونه های مختلفی از حیوانات به عمل آمده که نشان می دهد، قرار دریافت در معرض تشعشات وای فای می تواند امکان مبتلا شدن به سرطان را در آنها افزایش دهد البته مطالعات چندانی در این رابطه به عمل نیامده اما گزارشات از سرطانزا بودن این امواج خبر می دهند.

آزمایشی در سال گذشته نشان داد که یک دختر 21 ساله بر اثر قرار دریافت در معرض تشعشات وای فای دچار سرطان سینه شد؛ والدین این شخص اذعان داشته بودند که هیچگونه تجربه و سابقه ای در داشتن این سرطان نداشتند.

با تحقیقات بیشتر بر روی این شخص مبتلا به سرطان سینه معین شد که این شخص گوشی موبایل خود را در جیب واقع بر روی سینه خود قرار می داده که این سرطان نیز از همانجا رشد نموده و تمام بدن وی را فرا گرفته است.

کاهش فراوری ماده ملاتونین در مغز و و ال کارنیتین در عضلات و کبد

باید در نظر گرفت که راه هایی برای مقابله با این اشعات وجود دارد که البته تنها می تواند اثرات آنها را تا حدودی کاهش دهد اما نمی تواند به طور صد در صد اثرات آنها را خنثی کند؛ نخست اینکه امواج وای فای موجب کاهش فراوری ماده ملاتونین در مغز می گردد.

ملاتونین ماده ای است که توسط یک غذه کوچک در مغز فراوری می گردد و به تنظیم چرخه خواب و بیداری در بدن یاری می نماید، مقداری از این ماده را می توان در بعضی از مواد غذایی یافت لذا استفاده از غذاها یا موادی که دارای ملاتونین است می تواند تا حدودی از بروز این مشکل جلوگیری کند ضمن اینکه داروی شیمیایی ملاتونین در بازار نیز موجود است.

دیگر اثرات مخرب این اشعات کاهش فراوری ماده ال کارنیتین است؛ ال کارنیتین ماده ای است که در بافت عضلات و کبد ساخته می گردد و وظیفه اصلی آن در بدن، یاری به سوخت و ساز و تبدیل غذا به انرژی است که در بعضی مواد غذایی و داروهای شیمیایی یافت می گردد بنابراین استفاده از مواد غذایی یا داروهایی که دارای ماده ال کارنیتین هستند می تواند از بروز این کاهش، جلوگیری نمایند.

بعضی از راه های مقابله با امواج وای فای

با وجود اینکه ملاتونین و ال کارنیتین تا حدودی می تواند اثرات اشعات را کاهش دهد اما نمی تواند موجب رد شدن آنها از بدن شوند؛ با توجه به تعداد گوشیهای هوشمند و مودمهای روشن در اطراف خود، به راحتی می توان نتیجه گرفت که این بمب باران امواج را نمی توان با مصرف دارو کنترل کرد.

پس با این وجود نمی توان موجب انسداد ورود این اشعات به بدن شد اما راه هایی وجود دارد که می توان با انجام آنها تا حدودی اثرات مخرب و جبران ناپذیر آن را کنترل کرد؛ رعایت کردن سه نکته می تواند از خطرات و آثار مخرب این امواج را تا حدودی کاهش دهد.

نخست اینکه تا جایی که ممکن است گوشی هوشمند، لپ تاپ، تبلت و دیگر دستگاه های ارتباطی را نزدیک به بدن خود نگاه ندارید به خصوص در مواقعی که می خواهید بخوابید؛ دومین نکته این است که به هنگام خواب این وسایل به خصوص مودم خود را خاموش کنید و سوم اینکه از استفاده و نگاه داشتن مودم وای فای خود در اتاق خواب خود به شدت پرهیز کنید.

منبع: برترین ها

به "چطور از خطرات جبران ناپذیر وای فای درامان بمانیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور از خطرات جبران ناپذیر وای فای درامان بمانیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید