چگونه حیاط خانه را زیبا کنیم؟

به گزارش وبلاگ ساعت فروشی، در فصل تابستان، روز های گرم و شب های کوتاه بسیاری از افراد ترجیح می دهند زمانی از شبانه روز را که آفتاب رو به غروب کردن است و هوا رو به خنکی می رود، از فضای سبز و حضور در طبیعت بهره ببرند. به همین دلیل در این روزهای گرم سال طبیعت و پارک های شهری میزبان شهروندان بسیاری است تا بتواند خاطره های خوشی را برایشان رقم بزند. در این میان بعضی از افراد هم از فضای سبز خانه خود استفاده می نمایند و عصرانه های خود را در حیاط خانه یا بالکن کوچکشان سپری می نمایند. برای آنکه بتوان در کنار گپ و گفت های محبت آمیز و صمیمی از زیبایی های بیشتری هم بهره برد، زمان آن رسیده است که به فکر تزیین حیاط خانه خود باشید. می توانید با بعضی از راهکارهای ساده طراحی حیاط خانه خود را دگرگون کنید و از فضا بیشتر لذت ببرید. برای طراحی حیاط خانه می توانید از همه وسایلی که در اختیار دارید، بهره ببرید و آنها را به درستی در کنار هم قرار دهید. نگران محدودیت متراژ حیاط یا تراس خانه خود نباشید و با یاری روش های ساده، آن را به یک فضای رویایی تبدیل کنید.

چگونه حیاط خانه را زیبا کنیم؟

خلق محیط صمیمی

فضای حیاط منزل خود را به گونه ای طراحی کنید تا محیط صمیمی و محبت آمیز ای برای افرادی باشد که از آن استفاده می نمایند. این فضا را مانند اتاقی ببینید که دیوار ندارد تا راحت تر تجسم کنید چه وسایل و مبلمانی با هم هماهنگی بیشتری دارند و در حیاط خانه به زیبایی حضور پیدا می نمایند. نحوه قرار دریافت وسایل و مبلمان حیاط باید با توجه به کاربردی که در نظر دارید، انجام گردد.

انتخاب پالت رنگی خنثی

برای طراحی حیاط خانه تان یک پالت رنگی به خصوص انتخاب کنید تا بتوانید همه تزیینات و وسایل را با توجه به آن در نظر بگیرید. رنگ سفید و خاکستری خنثی برای طراحی فضای سبز مناسب هستند زیرا به آرامش بیشتر فضا یاری می نمایند و باعث می گردد رنگ سبز گیاهان جلوه بیشتری پیدا کند. زمانی که نور زیبای خورشید بر پوشش سفید رنگ مبلمان و میز می تابد، جذابیت خاصی به وجود می آورد.

ننو در طراحی خانه

ننو یکی از وسایل محبوبی است که می تواند حیاط خانه تان را به روز کند و احساس آرامش بیشتری به شما دهد. ننو را می توانید در هر فضایی اعم از تراس، حیاط یا پاسیو بهره ببرید. استراحت کردن و دراز کشیدن روی این ننوهای زیبا خستگی های روزتان را به در می نماید و با حرکت های آهسته اش، آرامش را به شما باز می گرداند. ننو علاوه بر کارکرد، به عنوان یک وسیله تزیینی هم به کار برده می گردد.

تخت و مبل راحتی

لم دادن و دراز کشیدن در طراحی جدید حیاط خانه یکی از اولویت های مهم است. علاوه بر ننو، یک مبل راحت با تخت خواب جمع وجور می تواند فضای مناسبی برای استراحت، مطالعه و گشت زدن در اینترنت مهیا کند.

گیاهان گلدانی

یکی از روش های تزیین حیاط خانه که در هر فضایی هم قابلیت اجرا دارد، اضافه کردن گلدان های مختلف گیاهان است. هر اندازه هم که در تراس یا حیاط گیاه داشته باشید، کافی نیست! می توانید از چمن برای پوشش سطح زمین بهره ببرید یا گیاهان مختلف را روی دیوار، به صورت آویز یا فلاور باکس به کار ببرید.

4 فایده مهم نگهداری از گیاهان در منزل

طراحی حیاط با حریم خصوصی

با وجود آنکه فضای باز حیاط خانه به ساختمان های اطراف و همسایه ها مشرف است، برای آنکه بتوانید حریم خصوصی تان را حفظ کنید بهتر است محل نشستن را به بخشی از حیاط منتقل کنید که در معرض دید همسایگان نباشد. شاید لازم گردد با استفاده از نرده، دیوار کاذب یا حتی پوشش گیاهی این حریم را تعریف کنید.

فانوس و نورپردازی حیاط خانه

فانوس یکی از وسایل روشنایی خاص در فضای داخلی خارجی به شمار می رود. می توانید برای نورپردازی حیاط خانه تان هم از فانوس بهره ببرید و با روشن کردن ریسه های نوری یا شمع، فضای رمانتیک و دل نشینی را برای شب نشینی های تابستانه به وجود آورید. این وسیله هم جنبه کاربردی دارد و هم زیبایی فضا را افزایش می دهد.

غذاخوری در فضای آزاد

برای طراحی حیاط خانه از مبلمان باغی و مخصوص فضای سبز بهره ببرید. این مبلمان در برابر شرایط مختلف آب و هوایی مقاوم هستند و آفتاب یا باران آنها را آسیب نمی زند. در صورتی که قصد دارید میز و جایگاه غذاخوری را در فضای بیرون داشته باشید، توجه کنید که سطح مورد نظر باید صاف و یکدست باشد و به راحتی هم تمیز گردد. بعد از آنکه فضای غذاخوری آماده شد، سعی کنید حداقل هفته ای یک بار همراه خانواده وعده غذایی را به فضای باز منتقل کنید. مهمانی های عصرانه هم برای این منظور ایدئال هستند.

فضای صمیمی صبحانه خوری

اگر نمی خواهید برای خرید میز و جایگاه مناسب غذاخوری در حیاط خانه هزینه کنید، می توانید فضای دنج و کوچکی را برای صرف صبحانه یا عصرانه های ساده به وجود آورید. یک نیمکت راحتی و میز کوچک برای این هدف کافی است. فقط به یاد داشته باشید که فضای انتخابی شما باید از تابش مستقیم خورشید در امان باشد یا حداقل سایه بان ساده ای برای آن در نظر بگیرید. شروع صبح در فضای سبز و با تابش نور خورشید می تواند تمام طول روزتان را به بهترین شکل ادامه دهد.

بهترین غذاهایی که می توان برای صبحانه خورد کدامند؟

کوسن و پاف راحتی

زمانی که یک بخش از طراحی حیاط خانه را به عنوان نشیمن در نظر می گیرید، می توانید از کوسن بزرگ و پاف بهره ببرید تا با اشغال کمتر فضا، سطح نشستن بیشتر گردد و همچنین بتوانید افراد بیشتری را به محفل گرمتان دعوت کنید. علاوه بر این، پاف سبک بوهو و سنتی تری را به فضای سبز می آورد و به عنوان میز عسلی هم کاربرد دارد.

فضای آرام در حیاط خانه

اگر ابعاد حیاط خانه تان بزرگ است، می توانید بخشی از آن را به عنوان فضای آرامش بخش و رهایی از خستگی روزمره ها در نظر بگیرید. در این شرایط دورترین نقطه به ساختمان و فضای داخلی را انتخاب کنید و به نقطه ای بروید که ساکت و بی سروصدا باشد.

نیمکت چوبی

یکی از عناصر اصلی که در هر فضای سبز و پارکی مشاهده می کنید، نیمکت است. پس اگر شما هم برای حیاط خانه تان از نیمکت بهره ببرید، می توانید این حس نوستالژیک را به وجود آورید که در فضای سبز حضور دارید. این وسیله ساده و کاربردی بیش از تصور به کارتان می آید.

خلق فضای جدید

برای تنوع بیشتر وسایل تازه و متفاوت تری را به حیاط خانه اضافه کنید تا حس قرار دریافت در فضای جدید را تداعی کند. استفاده از گیاهان گرمسیری مانند نخل یا جایگاه و اکسسوری های مربوط به آن فضا، می تواند یک حیاط جدید خلق کند. اکنون احساس می کنید در تعطیلات هستید و به شهر جدیدی سفر نموده اید. استفاده از تم دریایی هم برای فضای سبز دکوراسیون تازه ای خلق می نماید. می توانید رنگ های سفید و آبی را برای طراحی خانه به کار ببرید تا حس دریا و ساحل به وجود آورد. انواع صدف، لنگر یا تزیینات قایقی این فضا را دریایی تر می نماید.

استفاده از فرش در فضای باز

زمانی که در کنار مبل، فرش را هم در حیاط خانه به کار ببرید در واقع منسوجات بیشتری را به طراحی اضافه نموده اید. از قلم نیاندازید که برای پهن کردن فرش حتما از اطلاعات هواشناسی آگاه شوید تا بدون نگرانی از تغییر آب و هوا فرش را در فضای باز رها کنید. البته اگر بخشی از حیاط یا تراس خانه مسقف باشد، بهترین گزینه برای فرش خواهد بود.

جایگاه های حصیری و بامبو

جایگاه و مبلمان حصیری و بامبو وزن سبکی دارند و به دلیل مقاومت به آب و هوای مختلف، برای طراحی حیاط خانه پیشنهاد می شوند. اگر به دنبال ایجاد فضای سنتی تری هستید، از رنگ کرم و طبیعی این جنس جایگاه بهره ببرید. رنگ سیاه و سفید مبلمان بامبو و حصیری ظاهر مدرن تری به فضای سبزتان می دهد.

کاربرد جایگاه های مختلف و متنوع

چه کسی می گوید جایگاه های میز غذاخوری باید حتما با هم هماهنگ باشند؟ برای اینکه سطح کافی برای نشستن اطراف میز داشته باشید، از ترکیب جایگاه و نیمکت بهره ببرید. حتی هر کدام از جایگاه ها هم می توانند از نظر مدل یا رنگ متفاوت باشند. این مدل از طراحی برای هواداران سبک وینتیج بسیار جذاب است.

رنگ های مختلف در طراحی حیاط خانه

افرادی که به رنگ در دکوراسیون علاقه زیادی دارند می توانند آنها را برای حیاط منزل هم استفاده نمایند. درست است که رنگ خنثی باعث نمود بیشتر سبزینگی گیاهان می گردد، ولی رنگ های شاد و متنوع هم فضای سرزنده تری را به وجود می آورد. رنگ زرد، نارنجی و آبی که از آفتاب، خورشید و آسمان نشات می گیرند، برای تراس و حیاط مناسب هستند. حتی کاشت گل های فصلی و رنگارنگ هم می تواند رنگ های بیشتری را وارد فضا کند.

پارچه و پرده در حیاط

در ساعت های گرم روز که آفتاب مستقیم و شدید می تابد، با یاری پرده ورود نور خورشید را به محل نشستن فیلتر کنید تا موجب آزارتان نگردد. چتر یا پرده های نازک برای این منظور مناسب هستند.

منبع: The Spurce

منبع: دیجیکالا مگ

به "چگونه حیاط خانه را زیبا کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه حیاط خانه را زیبا کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید