کشف دومین سیاره فراخورشیدی به دور نزدیک ترین ستاره به خورشید

به گزارش وبلاگ ساعت فروشی، حدود چهار سال پیش اخترشناسان پیروز به کشف یک سیاره فراخورشیدی به دور ستاره پروکسیما قنطورس، نزدیک ترین ستاره به منظومه شمسی، شدند. اکنون داده های جدید نشان می دهند که احتمالا سیاره ای دیگر نیز در این منظومه وجود دارد.

کشف دومین سیاره فراخورشیدی به دور نزدیک ترین ستاره به خورشید

این سیاره فراخورشیدی که پروکسیما c نام گرفته یک ابرزمین است که جرم آن حداقل 6 برابر سیاره ماست. این سیاره هر 5/2 سال یک بار به دور ستاره پروکسیما قنطورس می شود. پروکسیما قنطورس نزدیک ترین ستاره به منظومه شمسی است که حدود چهار سال نوری از ما فاصله دارد.

فاصله پروکسیما c از ستاره مادر حدود 1/5 واحد نجومی، یعنی 1/5 برابر فاصله زمین از خورشید، است. اما با توجه به این که پروکسیما قنطورس ستاره ای کوچک و سرد است انرژی دریافتی پروکسیما c از این ستاره بسیار کم است. در نتیجه این سیاره از نظر دمایی شرایط مناسبی برای شکل گیری حیات، حداقل از نوعی که ما می شناسیم، ندارد.

سیاره ای که پیش از این در این سامانه کشف شده پروکسیما b نام دارد. سیاره ای با اندازه ای در حدود اندازه زمین که هر 11/2 روز یک بار به دور پروکسیما قنطورس می شود. این سیاره در کمربند حیات این ستاره جای گرفته است. کمربند حیات منطقه ای به دور ستاره مادر است که احتمال وجود آب مایع در سطح سیاره ای که در آن جا قرار گرفته وجود دارد. کشف پروکسیما b در ابتدا امید دانشمندان برای یافتن حیات در فاصله ای بسیار نزدیک از منظومه شمسی را بالا برد. اما آنالیز های بیشتر نشان داد که فعالیت های مغناطیسی ستاره پروکسیما قنطورس احتمالا مدت ها پیش جو سیاره را از بین برده است.

اخترشناسان با آنالیز طیف ستاره پروکسیما قنطورس پیروز به ثبت نشانه های حضور سیاره پروکسیما c شدند. داده های مورد استفاده در این پژوهش بین سال های 2000 تا 2017 ثبت شده اند. حجم زیاد داده ها و بازه زمانی طولانی ثبت آن ها احتمال وجود خطا در نتایج این پژوهش را کم می نماید. با این حال پژوهشگران اعلام کردند که برای قطعی شدن این کشف احتیاج به رصدهای تکمیلی و آنالیز های بیشتری است.

رصدهای تکمیلی در آینده و با یاری تلسکوپ های زمینی و فضایی مختلف، از جمله ماموریت گایا، آرایه رادیویی آلما و رصدخانه های زمینی دیگر، انجام خواهد شد تا کشف این سیاره مورد تایید نهایی قرار بگیرد.

پیش از این نیز اخترشناسان از احتمال وجود سیاره پروکسیما c صحبت نموده بودند. اما اکنون و با انتشار مقاله مربوط به این پژوهش در ژورنال Science Advances و آنالیز داده های بیشتر نسبت به پژوهش قبلی ماجرای کشف این سیاره جدی تر دنبال خواهد شد. با توجه به دوره تناوب بسیار طولانی این سیاره تایید کشف آن احتیاج به زمانی طولانی و آنالیز داده های دقیق در بازه چند ساله دارد. همین مسئله تایید این کشف را مشکل می نماید.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از منظومه پروکسیما قنطورس. پروکسیما c در سمت راست و پروکسیما b در سمت چپ ستاره پروکسیما قنطورس دیده می شوند.

Credit: Lorenzo Santinelli

منبع: دیجیکالا مگ

به "کشف دومین سیاره فراخورشیدی به دور نزدیک ترین ستاره به خورشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف دومین سیاره فراخورشیدی به دور نزدیک ترین ستاره به خورشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید