آبادانی محله ها با مشارکت کمک گران شهر

به گزارش وبلاگ ساعت فروشی، دارالمؤمنین، عنوان زیبایی است که به منطقه 14 به سبب بافت مذهبی اش تعلق گرفته است.

آبادانی محله ها با مشارکت کمک گران شهر

بخش وسیعی از این منطقه بقایای به جامانده از اراضی قریه چند صدساله دولاب است و به همین دلیل در گوشه و کنارش مکان های قدیمی زیادی دیده می گردد. آرامستان ارامنه، حمام دولاب، خانه استاد تعیین، مسجد و حسینیه های 600 ـ 700 ساله و... و. که دیدن هر کدام حال و هوای روزگار گذشته را تداعی می نماید. رضا عباسی شهردار منطقه 14، کوشش برای آبادانی این منطقه، آن هم در کنار مردمانی که وجودشان همه مهربانی است را یکی از بهترین تجربه های کاری اش می داند. ایده های نابی هم در سر دارد، از این رو برای عملی کردنشان با مردم و معتمدان محله همراه شده است. او این روزها اوقات پر مشغله ای را پشت سر می گذارد و با نزدیک شدن به دوره انتخابات شورایاری ها همه توان خود را به کار گرفته تا این همه پرسی محلی به بهترین نحو اجرا گردد. او نظر خوشبینانه ای به انتخابات شورایاری ها دارد و معتمدان محله ها را حلقه ارتباطی بین مردم و مسئولان می داند.

شما بارها اعلام نموده اید شورایاران حلقه ارتباط بین مردم و مسئولان هستند. آنها در پیشبرد پروژه های شهری منطقه تا چه اندازه با مدیران شهری مشارکت و همکاری داشته اند؟

امروزه با توجه به پیچیدگی و گستردگی مفهوم شهر و زندگی شهرنشینی، مدیران شهری به ویژه در کلانشهرها به دنبال یافتن راه چاره هایی برای ساماندهی مسائل و ایجاد تعادل در نظم اجتماعی هستند. یکی از این راهکارها گسترش اندیشه محله گرایی و ایجاد سازمان های مشارکت محلی است. انجمن های محلی و تشکل هایی مانند شورایاری های محله ها به عنوان حلقه ارتباطی میان مدیریت شهری و شهروندان قادرند بسیاری از مسائل، مسائل و ظرفیت هایی که غالباً در نظام مدیریتی متمرکز و غیرمحلی پنهان مانده را شناسایی و معرفی نمایند و از این دریچه به توسعه محلی و در نهایت توسعه شهری یاری نمایند.

برای بهتر اداره شدن شهر و خدمت رسانی بهینه به شهروندان مدیران شهری چه راهکاری را در پیش گرفته و چگونه توانسته اند با شورایاران تعامل برقرار نمایند؟

اداره شهر آن هم به بهترین نحو در صورتی محقق می گردد که از افراد متخصص و متولیان حوزه شهری یاری بگیریم. یعنی کسانی که می توانند برای از میان برداشتن مسائل شهری ایده های خوبی ارائه دهند. اما نکته مهم این است که زمانی در این کار پیروز می شوند که مردم را هم در اداره شهر شریک نمایند و از پیشنهادات و نقدها آنها یاری بگیرند. آن موقع است که می توانیم شاهد رخدادهای خوب برای توسعه شهر و بهبود کیفیت زندگی مان باشیم. مطمئناً پیامد این همراهی مفهوم جامعه مشارکت گرا و شهروند مسئولیت محور خواهد بود.

شیوه همکاری مدیران شهری منطقه با شورایاران چگونه است؟

مدیران شهری منطقه 14 همکاری تنگاتنگی با شورایاری دارند چون آنها را خادمان مردم می دانند. برای همین در همه مراحل اجرای پروژه های شهری از ایده و نظر شورایاران یاری گرفته می گردد. از تصمیم گیری درباره انجام طرح ها تا برنامه ریزی و اجرا، گام به گام نظر شورایارها را جویا می شویم. یکی از اقداماتی که در این منطقه انجام می گردد، برگزاری جلسه بین مدیران شهری و شورایاران است برای اینکه بتوانیم بهترین تصمیم را برای رفاه شهروندان بگیریم. به طور مثال قبل از شروع سال جدید در خصوص آماده سازی شهر برای استقبال از نوروز بسیاری از اتفاقات مثبت برای شهر با همیاری و همکاری شورایاری و مدیریت شهری رخ داد. همچنین اجرای بسیاری از برنامه ها و پروژه های منطقه احتیاج به همفکری و همکاری با معتمدان محله و شورایاران دارد. چون روزبه روز نگرش شهروندان به زندگی شهری تغییر می نماید و قاعدتاً برای همسو شدن با شرایط، احتیاج به تغییراتی هست. شورایاری ها نیروهای خوبی برای شناسایی خواسته مردم و انتقال آن به مدیران شهری هستند. در این حالت می توان گفت خدمت رسانی در شهر آسان تر و با کیفیت تر می گردد.

آیا برنامه های مدونی برای دیدار و تعامل با شورایاران دارید؟

بله. شورایاران می توانند به راحتی با مدیران شهری دیدار و درباره مسائل محله شان گفت وگو نمایند. البته مرتب جلساتی برگزار و با آنها ملاقات می کنیم.

به نظر شما شورایاران در کدام فعالیت های شهری می توانند حضور مؤثرتری داشته باشند؟

یکی از اتفاق های خوبی که در شورایاری اتفاق افتاده، انتخاب افراد متخصص و کاردان است. دانش و مطلعی آنها می تواند یاری بزرگی برای به پایان رسیدن پروژه های شهری آن هم در هر مقیاس و اندازه ای باشد. ارتقای فرهنگ عمومی شهروندی در رده ها و موضوعات مختلف، احتیاجمند مورد اهمیت قرار دادن نقش شورایاران است. در همه زمینه ها حضور مردم حرف اول و آخر در صحیح پیش بردن اهداف سازمان ها می گردد. در حقیقت وجود این افراد باعث تشخیص بهتر اولویت های هر محله و جلوگیری از اتلاف منابع و نیروی انسانی خواهد شد. در شهری مانند تهران که پروژه های زیادی دارد صرفه جویی و راهنمایی منابع به سمت مسائل اولویت دار، سهم بزرگی در کاهش هزینه ها و ارتقای عملکرد خواهد داشت.

آیا محدودیت هایی برای همکاری بیشتر مدیریت شهری و شورایاران وجود دارد؟

اصلاح سازوکار برای تسهیل مشارکت مردم در موضوعات مختلف اداره شهر یک ضرورت است. در بعضی زمینه ها قوانین و مقررات مانع از حضور جدی تر مردم درلایه های تأثیرگذار مدیریت می گردد که در این زمینه قوانین احتیاج به اصلاح دارد اما به طور کلی موضوع افزایش مشارکت مردم در سرنوشت محل زندگی و محله خودشان احتیاجمند گذشت زمان برای پا دریافت این مفهوم در گروه های مختلف اجتماعی است. در حال حاضر موضوع مشارکت مردم در حکمروایی شهری موضوعی کاملاً جا افتاده و مهم در مباحث مربوط به مدیریت خرد و کلانشهرهای مهم دنیاست و شهر تهران نیز از این موضوع مستثنا نیست.

برای پررنگ تر شدن حضور شورایاران در برنامه های مدیریت شهری چه تدابیری اندیشیده اید؟

افزایش تعامل مدیریت شهری منطقه 14 و شورایاران از مهم ترین اهداف کاری من است و همه توان خود را به کار گرفته ام تا همراه با همکارانم از نقطه نظرات شورایاران این منطقه بیشترین بهره را در پیشبرد اهداف مدیریت شهری ببریم. در واقع این موضوع فصل مشترک بسیاری از جلسات ما در شهرداری منطقه 14 است. از این رو از همه شهروندان ساکن در منطقه می خواهم تا در قبال محل سکونت یا کار خود احساس مسئولیت نمایند و برای شرکت در انتخابات شورایاری تحقیقات لازم را به عمل آورند. انتخاب یک دبیر خبره و مطلع می تواند یاری زیادی به آبادانی محله شان کند.

منبع: همشهری آنلاین

به "آبادانی محله ها با مشارکت کمک گران شهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آبادانی محله ها با مشارکت کمک گران شهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید