بازار خودرو قفل شد، کوچ خریداران از بازار

به گزارش وبلاگ ساعت فروشی، خبرنگاران : با خاتمه مهلت ثبت نام در طرح پیش فروش 25 هزار دستگاه خودرو راستی آزمایی اطلاعات اعلامی از سوی متقاضیان شروع خواهد شد.

بازار خودرو قفل شد، کوچ خریداران از بازار

به گزارش اقصادنیوز به نقل از خبرآنلاین، بر اساس تصمیمات اتخاذ شده دو شرکت عظیم خودروسازی ایرانی یعنی ایران خودر و سایپا در قالب طرحی ویژه پیش فروش خودرو به وسیله قرعه کشی را در دستور کار قرار دادند. این اقدام با هدف تنظیم شرایط بازار خودرو در دستور کار نهاده شد.

آنالیز ها نشان می دهد بازار خودرو طی هفته های اخیر تحت تاثیر اجرای این طرح با نوعی قفل شدگی روبروست و کمتر کسی در بازار خودرو دست به خرید می زند. افزایش قیمت خودرو در بازار و بالا رفتن فاصله قیمت ها بین کارخانه و بازار، بسیاری از سرمایه های سرگردان را به بازار خودرو کشید. آنالیز ها نشان می دهد بخش عمده ای از خریداران خودرو در حال حاضر سرمایه گذارانی هستند که با هدف کسب سود نسبت به خرید و فروش خودرو اقدام می کنند .

طرح ویژه ایران خودرو و سایپا اما با هدف ایجاد شرایط مناسب خرید برای مصرف کنندگان واقعی در دستور کار نهاده شده است. هر چند هنوز آمار قطعی از تعداد ثبت نام کنندگان برای شرکت در طرح پیش فروش خودرو ارائه نشده است اما بعضی رسانه ها تعداد ثبت نام کنندگان را نزدیک به شش میلیون نفر اعلام نموده اند.

پیش بینی شده است ایران خودرو با حضور کنندگان قانونی در هفدهمین روز خرداد و سایپا در هجدهمین روز از خرداد نسبت به برگزاری مراسم قرعه کشی اقدام کنند. بر اساس این گزارش پیش بینی شده است عملیات راستی آزمایی در دستور کار قرار گیرد و کسانی که اطلاعات نادرستی را در ثبت نام اعلام نموده باشند، به مدت سه سال از شرکت در طرح های مشابه محروم خواهند شد.

فرایند ثبت متقاضیان در طرح فروش فوق العاده خودرو به حدی به سرعت گرفته که به نظر می رسد فردا رکورد ثبت نام خودرو شکسته و بیش از 6 میلیون نفر متقاضی خرید 25 هزار خودرو شوند.

بر اساس اعلام مقامات وزارت صنعت، معدن و تجارتاینکه کسانی در قرعه کشی برنده شوند، اما توان تامین وجه را نداشته باشند محدودیتی برای شرکت در قرعه کشی های بعدی نخواهند داشت، البته خودروسازان محدودیت هایی در این باره اعمال کردند که به آن ها تذکر داده شد و امروز این محدودیت در اطلاعیه فروش دو خودرو ساز اصلاح شده است.

بر اساس تصمیمات اتخاذ شده کسی که حائز شرایط نمی گردد، می تواند در طرح های دیگر که طرح پیش فروش و مشارکت در طرح یک سال و دو سال و فروش های فوق العاده که تا خاتمه سال خواهد بود، شرکت کند؛ البته فروش فوق العاده در مناسبت های مختلف اطلاع رسانی و حداقل تا خاتمه سال سه بار اجرا خواهد شد ضمن اینکه برنامه بعدی ما پیش فروش یک ساله با 75 هزار دستگاه خودرو است که هفته بعد اطلاع رسانی خواهد شد.

شرایط ویژه ثبت نام چیست؟

1- با هر کدملی فقط امکان ثبت نام و خرید یک دستگاه خودرو از خودروسازان وجود دارد.

2- مشتریانی که در 36 ماه اخیر اقدام به خرید خودرو از شرکت های خودروساز نموده اند، مجاز به ثبت نام نیستند.

3- دارابودن گواهینامه رانندگی برای خریداران الزامی است.

4- سن خریدار خودرو باید بالاتر از 18سال باشد و کد ملی، شماره تلفن همراه، معینات حساب بانکی، همه باید متعلق به شخص ثبت نام کننده باشد.

5- افراد نباید پلاک خودرو فعال و نصب شده داشته باشند.

6- خریدار خودرو، به هیچ عنوان حق فروش وکالتی خودرو را ندارد و خودروی فروخته شده قابل صلح نیست.

7- چنانچه در راستی آزمایی مراحل فروش، تکمیل وجه، تحویل خودرو و حتی در بازه زمانی پس از تحویل خودرو، معین گردد که خریدار از ضوابط عدول نموده یا در فرآیند ثبت نام صداقت نداشته است، خودروی وی توقیف و مطابق با قانون با آن برخورد می گردد.

8- هر خودروی صفر کیلومتری که در فرآیند تحویل مشتری قرار می گیرد، حداکثر باید ظرف مدت سه ماه و پس از تردد 1000کیلومتری، برای استفاده از گارانتی به کنندگی های مجاز خدمات پس از فروش خودروسازان مراجعه کند.

9- سند خودرو تا یکسال در رهن شرکت باقی خواهد ماند.پیش بینی شده است سال جاری سه دوره دیگر ثبت نام برای خریداران خودرو برگزار گردد.

منبع: اقتصادنیوز

به "بازار خودرو قفل شد، کوچ خریداران از بازار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار خودرو قفل شد، کوچ خریداران از بازار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید