وام اجاره نیامده به فروش رفت!

به گزارش وبلاگ ساعت فروشی، پرداخت وام ودیعه هنوز به جریان نیفتاده خرید و فروش می گردد.

وام اجاره نیامده به فروش رفت!

روزنامه خراسان نوشت: بالاخره اولین قدم برای یاری به مستاجران برداشته و قرار شد برای یاری به این قشر از جامعه که بیش از 40 درصد از خانواده های کشور را تشکیل می دهند وام ودیعه مسکن پرداخت گردد تا بازار اجاره که در یکی از متفاوت ترین دوره های فعالیت خود است کمی آرام و قرار گیرد. اما به نظر می رسد با این که فردا آخرین روز ثبت نام پیامکی این وام است و هنوز از زمان ارائه مدارک لازم و پرداخت وام خبر دقیقی وجود ندارد حاشیه هایی درباره این وام به وجود آمده است. امروز در کنار آنالیز این حواشی به شرایط دریافت و نحوه ثبت نام وام ودیعه مسکن پرداخته ایم که با خواندنش می توانید به خود یا دیگر عزیزانتان که هنوز مستاجر هستند یاری کنید.

میزان وام و مبلغ اقساط

قبل از آن که به فکر ثبت نام این تسهیلات باشید بهتر است درباره میزان این وام و مبلغ اقساط آن بدانید. در کل برای این طرح 20 هزار میلیارد تومان از محل منابع تخصیص داده شده برای کسب و کار های آسیب دیده از کرونا برای یاری هزینه اجاره بهای مستاجران در نظر گرفته شده است که مبلغ این تسهیلات در تهران 50 میلیون، کلان شهر ها 30 میلیون و شهر های دیگر 15 میلیون تومان خواهد بود و به حساب صاحبخانه واریز می گردد. مستاجران فقط باید کارمزد 13 درصدی این مبلغ را به بانک پرداخت نمایند یعنی تهرانی ها ماهی 540 هزار تومان، کلان شهر ها ماهانه 325 هزار تومان و دیگر شهر ها ماهی 160 هزار تومان پرداخت نمایند.

شرایط لازم و نحوه ثبت نام دریافت تسهیلات

قطعا برای دریافت وام ودیعه مسکن باید شرایطی را داشت. متاهل یا سرپرست خانوار بودن، نداشتن سابقه مالکیت از سال 1384 و داشتن اجاره نامه رسمی دارای کد رهگیری از اصلی ترین این شرایط است. البته خانه ای که اجاره نموده اید در تهران باید زیر 75 متر و در دیگر شهر ها کمتر از 90 متر باشد.

خب حالا اگر شرایط لازم را دارید، تلفن همراه سرپرست خانوار را بردارید و کد ملی او را به شماره 300073640 پیامک کنید. شما تا ساعت 24 پنج شنبه 9 مرداد مهلت ثبت نام دارید. این را هم در نظر داشته باشید که گروه هایی مانند افراد تحت پوشش کمیته امداد، سازمان بهزیستی، زنان سرپرست خانوار، حقوق بگیران، کارگران، مستمری بگیران و بازنشستگان و خانواده های بیش از پنج نفر در اولویت قرار دارند.

کد رهگیری چیست؟

یکی از شرایط دریافت این تسهیلات داشتن کد رهگیری است که به نظر می رسد بسیاری برای دریافت تسهیلات ودیعه مسکن اقدام به دریافت آن نموده اند؛ چرا که وزیر راه و شهرسازی خبر از 800 برابر شدن دریافت کد رهگیری در چند روز اخیر داده است. دریافت این کد از سال 87 برای خرید، فروش و اجاره الزامی شد، اما دیوان عدالت اداری برای متقاضیان رهن و اجاره آن را ملغی کرد. این کد برای این صادر می گردد که فردی نتواند یک کدپستی را به چند نفر بفروشد یا اجاره دهد.

هزینه دریافت کد رهگیری

در اصل کد رهگیری باید توسط مشاوران املاک رایگان در اختیار مستاجران قرار بگیرد، اما بعضی از مشاوران املاک برای دریافت کد رهگیری مبالغی را از مشتریان شان دریافت می نمایند. بعضی از همین مشاوران املاک می گویند در صورتی که کد رهگیری صادر کنیم، مجبور به پرداخت 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده خواهیم بود که این رقم را باید موجر و مستاجر پرداخت نمایند. این در حالی است که از نظر قانونی دریافت وجهی بیش از رقم کمیسیون غیر قانونی است و مشاوران املاک ملزم به صدور کد رهگیری به صورت رایگان هستند.

فراوری کد های رهگیری صوری!

بعضی از کارشناسان معتقدند به دلیل این که کد رهگیری تطبیق کدپستی با یک کد ملی است به راحتی هر فردی می تواند با خرید یا سوءاستفاده از کد ملی و کدپستی دیگران به انعقاد قرارداد صوری و در نتیجه دریافت کد رهگیری صوری اقدام کند و بدون آن که واقعاً در یک واحد مسکونی مستقر گردد، وام ودیعه مسکن دریافت کند. برای این که در این باره بیشتر بدانیم با چند مشاور املاک در مشهد و تهران تماس گرفتیم که ما را به فروشندگان وام برسانند!

خرید و فروش وام ودیعه مسکن!

با این که هنوز نه به بار است و نه به دار و معلوم نیست به کدام ثبت نام نماینده وام تعلق می گیرد آن هم با وجود اولویت ها و ثبت نام حدود 1.5 میلیون سرپرست خانواده یعنی بیش از 2 برابر بودجه در نظر گرفته شده، این وام ها توسط بعضی در حال خرید و فروش است که دستگاه های نظارتی و مسئولان مربوط باید برای مقابله با آن چاره ای بیندیشند.

یکی از بنگاه های املاک که برای خرید کدپستی با او تماس گرفته و از او خواسته بودیم به ما یاری کند تا برای دریافت وام یک کد رهگیری صوری بگیریم به خبرنگار ما گفت: مشاوران املاک کمی هستند که از این کار ها می نمایند بهتر است با فروشندگان وام صحبت کنید. به همین دلیل در آگهی های مختلف به دنبال فروشندگان وام رفتیم تا شاید بتوانیم هزینه دورزدن قانون را پیدا کنیم.

وام تهران 8 میلیون و کلانشهر ها 5 میلیون

در یکی از تماس ها یکی از فروشندگان وام در واتس اپ به سوالات ما پاسخ داد. او قیمت وام ودیعه مسکن در تهران را 8 میلیون تومان و در کلان شهر ها 5 میلیون تومان بیان کرد. وقتی از او می پرسم که چطور این وام را که فقط به حساب صاحبخانه واریز می گردد به فروش می رساند، می گوید: یکی از شرایط فروش این وام همین است که شما مالک ساختمان باشید و ما با استفاده از کد ملی ثبت نام نماینده های وام و کدپستی منزل شما کد رهگیری می گیریم و ضامن وام گیرنده را هم شما باید معرفی کنید. وقتی از او پرسیدم که چطور اطمینان دارید که این وام به ثبت نام نماینده شما تعلق می گیرد، گفت: شما فقط مشخصات خود و کدپستی تان را در اختیار ما قرار دهید و هزینه خرید وام را بعد از اطمینان از شما دریافت می کنیم. این اتفاق سوالات دیگری را هم در ذهنم ایجاد کرد که فروشنده وام پاسخ به آن ها را به بعد از ارسال مشخصات فردی و کدپستی موکول کرد.

شگرد فروشندگان وام

به نظر می رسد فروشندگان وام با اجاره کارت ملی سرپرست خانوار هایی که در اولویت های دریافت وام ودیعه قرار دارند و ثبت نام آنها، احتمال دریافت وام شان را بالا برده اند و با زد و بند با بعضی از مشاوران املاک بعد از محرز شدن نام دریافت نمایندگان وام اقدام به تهیه کد رهگیری صوری خواهند کرد و با قیمت هایی که در بالا به آن اشاره کردیم وام را می فروشند.

منبع: فرارو

به "وام اجاره نیامده به فروش رفت!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وام اجاره نیامده به فروش رفت!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید