بازی های فکری که تضمینی مغزتان را تقویت می نماید

به گزارش وبلاگ ساعت فروشی، خبرنگاران: مغز عضله نیست، درواقع بیشتر از چربی تشکیل شده است. اما تمرین ذهنی مناسب می تواند آن را روی فرم نگه دارد. این معما ها طراحی شده تا مهارت های حل مسئله، استدلال و تمرکز شما را تقویت کند و درجات سختی مختلف دارد.

بازی های فکری که تضمینی مغزتان را تقویت می نماید

1.

ریچ در منطقه زمانی استاندارد شرقی زندگی می نماید. خواهرش، باربارا، در منطقه زمانی اروپای مرکزی زندگی می نماید که 6 ساعت از او جلوتر است. ریچ از 8 صبح تا 5 عصر به وقت محلی خود کار می نماید و هر شب راس ساعت 10 می خوابد. باربارا بین 9 صبح تا 6 بعدازظهر کار می نماید و همواره ساعت 11 و نیم شب به وقت محلی خودش می خوابد.

آیا هیچ بازه زمانی وجود دارد که ریچ بتواند با باربارا پس از روز کاری خود تماس بگیرد بدون اینکه مزاحم کار یا خواب او گردد؟

2.

هر یک از حروف از A تا H یکی از هشت ارزش عددی زیر را دارد و هیچ دو حرفی ارزش یکسان ندارند. هریک از حروف کدام یک از اعداد زیر باید باشند تا معادلات درست باشند؟

3.

عدد 5 چند بار در اعداد بین 1 تا 100 ظاهر می گردد؟

4.

در این صفحه شطرنجی چند کبریت با اندازه های مختلف وجود دارد، هر یک از آن ها ممکن است کاملا نسوخته، نسبتا سوخته یا کاملا سوخته باشند. کبریت ها از سر (قسمت قرمز) تا ته می سوزند، بدون اینکه هیچ قسمتی را نسوخته بگذارند. اعداد بیرون صفحه شنطرنجی تعداد بخش های سوخته در ردیف یا ستون مقابلشان را نشان می دهند. آیا می توانید قسمت های سوخته را معین کنید؟

5.

سوفی و کارولین قرار گذاشتند ساعت 2 بعد از ظهر یکدیگر را در کافه ببینند.

سوفی فکر می نماید ساعتش 25 دقیقه جلو است، هرچند در واقعیت 10 دقیقه عقب است. کارولین فکر می نماید ساعتش 10 دقیقه عقب است، در حالی که 5 دقیقه جلو است. اگر هر دو بخواهند دقیقا سر ساعت برسند چه اتفاقی می افتد؟

6.

شش کودک به نام ها لیزا، بنیتو، دلیا، شارلوت، ولدون و زینا اندازه گیری شدند.

ولدون از دلیا بلندتر و از زینا کوتاه تر است.

لیزا از بنیتو بلندتر و از دلیا و ولدون کوتاه تر است.

بنیتو کوتاه ترین نیست.

آن ها را به ترتیب قد از بلند به کوتاه مرتب کنید.

7.

داخل هر یک از این حباب ها یکی از اعداد 1 تا 7 قرار گرفته است. هر عدد فقط یک بار تکرار می گردد. مجموع اعداد حباب ها در قسمتی ظاهر می گردد که آن ها همپوشانی دارند. عدد داخل هر حباب را مشخص کنید.

8.

کاملیا پیامکی از یک شماره ناشناس دریافت کرد و پاسخ داد: شما؟

غریبه جواب داد: من یکی از بستگان مادری شما هستم. مادر مادرتان مادر زن پدر من است.

با فرض اینکه اطلاعات او درست است، رابطه آن ها چیست؟

9.

هر شش ضلعی را طوری در هرم قرار دهید تا هر عدد یا بزرگتر از مجموع دو عدد زیر آن یا کمتر از اختلاف آن ها باشد. مثلا اگر دو عدد 20 و 50 بودند، هد عدد بزرگتر از 70 یا کوچکتر از 30 روی آن قرار می گیرد.

10.

کیت و فیزل هر دو معتقدند که هر سه ساعت به یک فنجان قهوه احتیاج دارند تا بیدار و فعال بمانند. هر دوی آن ها اولین فنجان را ساعت 8 صبح می خورند و هر سه ساعت یک فنجان می خورند تا وقتی که بخوابند. باتوجه به نکات زیر، کدام یک در هفته بیشتر هزینه قهوه می نماید؟

کیت از یکشنبه تا پنجشنبه تا ساعت 10 شب بیدار است و آدینه و شنبه تا 12 بیدار می ماند. فیزل هر شب تا 10 بیدار می ماند.

کیت به ازای هر فنجان 3 دلار می پردازد اما فیزل قهوه ارگانیک به قیمت 4 دلار می خورد.

11.

شما 9 اردوگاه زیبا کنار دریاچه خریده اید که می توانید هر کدام را شبی 20 دلار به کسانی که می خواهند چادر بزنند، اجاره دهید. همچنین می توانید آن ها را مجهز به برق کنید که برای هر کدام 60 دلار برای شما هزینه دارد، اما با برق می توانید هر کدام را شبی 40 دلار اجاره دهید. فرض کنیم همواره ظرفیت اردوگاه شما پر باشد.

اگر بدون هیچ سرمایه ای شروع کنید، چند شب باید بگذرد تا بتوانید هر 9 تا را مجهز به برق کنید؟

12.

یکی از چهار علامت اصلی (+، ×، ÷) را در هر جای خالی قرار دهید تا معادله درست گردد. همه عملیات ها از چپ به راست انجام می شوند. (همه عملیات ها از چپ به راست انجام می شوند، بدون توجه به ترتیب ریاضیاتی عملیات)

13.

چند حیوان در خانه من زندگی می نمایند اگر همه آن ها مار باشند به جز دو تا، همه آن ها همستر باشند به جز دو تا، همه آن ها خرگوش باشند به جز دو تا؟

14.

قرمزها، خاکستری ها، آبی ها و سیاه ها مسابقات دوره ای دارند که در آن هر تیم یک بار با تیم های دیگر بازی می نماید، به طور کلی شش بازی انجام می گردد.

سیاه ها بیشتر از آبی ها بُرد داشتند و خاکستری ها بیشتر از آبی ها باخت داشتند. قرمز ها با سیاه ها مساوی کردند که تنها تساوی در این مسابقات بود. در مسابقه بین آبی ها و قرمزها، کدام برنده شدند؟

15.

لوئیس و هلن، خواهران بیوه، در خانه ای با هم زندگی می کردند. عادات آن ها هرگز تغییر نمی کرد: صبح زود بیدار می شدند، صبحانه می خوردند، کار های خانه و باغبانی را قبل از ناهار انجام می دادند، بعد از ظهر، هلن چرت می زد و لوئیس فیلم می دید، هلن هرگز تلویزیون تماشا نمی کرد. سپس هلن برای شام سبزی پاک می کرد و لوئیس غذا می پخت. آن ها قبل از خواب کتاب می خواندند.

یک شب طوفان برق را قطع کرد. همه چیز تاریک شد و لوئیس ترسید. حالا باید چه کار کنیم؟ او گریه می کرد. هلن لبخند زد و به کتاب خواندن ادامه داد. چرا هلن آرام بود، اما خواهرش ترسیده بود؟

16.

جک آن قدر استیک دوست دارد که احتمال این که در هر شب، شام ماهی بخورد یک سوم است. غذای مورد علاقه همسرش ماهی تازه است و احتمال اینکه شام هر شب او ماهی باشد، یک دوم است. اما جک و پاتریشیا همواره با هم شام می خورند، آن ها هرگز در یک شب هم ماهی و هم استیک نمی خورند. به طور متوسط آن ها چند بار در یک ماه 30 روزه ماهی یا استیک می خورند؟

17.

تامارا 20هزار دلار پس انداز دارد. اگر چهار پنجم چیزی که تامارا دارد، برابر با هشت نهم دارایی مارتینا باشد، مارتینا چقدر پول دارد؟

18.

هر یک از حروف A تا H معادل یکی از هشت عدد زیر است و هیچ دو حرفی با هم برابر نیستند. هر حرف باید معادل کدام عدد باشد تا همه معادلات درست باشند؟

19.

یکی از چهار علامت اصلی (+, -, ×, ÷) را در هر کادر خالی قرار دهید تا معادله درست گردد. (همه عملیات ها از چپ به راست انجام می گردد، بدون توجه به ترتیب ریاضی.)

20.

هر یک از این شش نفر در یکی از شش خانه زیر زندگی می نمایند. خانه ها سفید، قهوه ای، سبز، آبی، زرد و نارنجی هستند. با فرض اینکه همه راست می گویند، خانه هرکس چه رنگی است؟

خانم آنتونی: خانم بوردن شمال خانه من زندگی می نماید.

خانم بوردن: من در خانه نارنجی زندگی می کنم، من می توانم بدون عبور از هیچ خیابانی به خانه خانم انگلهارد بروم.

آقای کروز: من شرق خانه سبز زندگی می کنم.

خانم دوبوآ: یک خانه سفید شمال خانه من است، اما من نمی توانم آن را از خانه ام ببینم، چون یک خانه قهوه ای بین ماست.

خانم انگلهارد: من در روبروی خیابانی زندگی می کنم که هم خانه سفید و هم زرد در آن هست.

آقای فونگ: من در خانه سبز زندگی می کنم.

21.

شما باید حداقل شش مداد، شش اتوماتیک و شش پاک کن به قیمت حداکثر 5.2 دلار بخرید. اگر بسته های زیر تنها ترکیبات موجود باشند، کدام بسته ها را می برید؟ می توانید بیش از یکی از هر بسته بخرید.

الف: دو پاک کن به قیمت 0.7 دلار

ب: چهار مداد، یک اتوماتیک و دو پاک کن به قیمت 1.3 دلار

ج: سه مداد، چهار اتوماتیک و سه پاک کن به قیمت 3.2 دلار

د: یک مداد، سه اتوماتیک و دو پاک کن به قیمت 1.9 دلار

ی: یک مداد و پنج اتوماتیک به قیمت 2.3 دلار

22.

باید محتویات دو تا از پنج جعبه زیر در یک کیسه بریزید. با ریختن کدام دو جعبه، بالاترین احتمال بیرون کشیدن یک توپ قرمز به صورت تصادفی رخ می دهد:

جعبه الف: 3 توپ قرمز و 5 توپ نقره ای

جعبه ب: 4 توپ قرمز و 6 توپ نقره ای

جعبه ج: 7 توپ قرمز و 9 توپ نقره ای

جعبه د: یک توپ قرمز

جعبه ی: 12 توپ قرمز و 14 توپ نقره ای

23.

سن فرانچسکا به اندازه مجموع سن برادرانش، هری و ارنی است. هری دو سال کوچکتر از ارنی است. وقتی همگی یک سال کوچکتر بودند، مجموع سن هر سه، سه چهارم مجموع سن فعلی آن ها بود. هر کدام چند سال دارند؟

24.

هشت جواهر نیمه قیمتی در کلکسیون الن وجود دارد. به قیمت امروز، چهار تا از آن ها 5 دلار، سه تا از آن ها 10 دلار و یکی از آن ها 25 دلار ارزش دارد. او آن ها را به سه فرزندش هدیه داد: متیو، آرون و جرمی

مجموع ارزش هدیه های هر سه آن ها یکسان است. جرمی دقیقا سه سنگ را دریافت کرد. متیو کمترین تعداد سنگ را گرفت. سنگ ها چطور توزیع شدند؟

25.

شما به مهمانی در خانه چارلی دعوت شده اید. برای رفتن به خانه او، باید یک معما حل کنید تا بفهمید کجا زندگی می نماید. او هفت دوست دارد که در همسایگی او زندگی می نمایند. آن ها به شما یک نقشه داده اند که خانه های آن ها و چارلی را نشان می دهد. علاوه بر اطلاعات زیر:

دنیل: من خانه بنیتا را نمی بینیم، چون خانه گرتا بین ماست.

آدام: من دقیقا روبرو و آن طرف خیابان خانه دنیل زندگی می کنم.

بنیتا: النا در غرب خانه من زندگی می نماید.

النا: من باید از سه خیابان رد شوم تا به خانه فرانکو برسم.

هال: من در شرق خانه بنیتا زندگی می کنم.

چارلی کجا زندگی می نماید؟

26.

شما یک کارگاه اسباب بازی سازی با دو کارمند دارید. ساخت یک اسباب بازی دو ساعت طول می کشد، نقاشی کردن آن یک ساعت زمان می برد و بسته بندی آن هم یک ساعت طول می کشد. شما نمی توانید یک اسباب بازی را قبل از ساخت رنگ کنید. همچنین قبل از رنگ آمیزی نمی توانید آن را بسته بندی کنید.

هر دو کارمند می توانند هر یک از این سه وظیفه را انجام دهند، اما نمی توانند همزمان یک کار را روی یک اسباب بازی انجام دهند. حداقل زمانی که برای ساخت، رنگ آمیزی و بسته بندی سه اسباب بازی ضروری است چقدر است؟

27.

دو تا از این حلقه ها به هم وصل هستند، می توانید آن ها را پیدا کنید؟

جواب ها:

1.

بله، بین ساعت 5 تا 5 و نیم بعد از ظهر به وقت محلی خودش

2.

3.

بیست بار. 10 بار در صندلی یکان و ده بار در صندلی دهگان ظاهر می گردد.

4.

5.

کارولین ساعت 1:45 دقیقه می رسد، یعنی 15 دقیقه زودتر.

6.

7.

8.

خواهر یا دخترخاله

9.

10.

فیزل هر هفته 140 دلار پول قهوه می دهد در حالی که کیت 111 دلار برای قهوه هزینه می نماید.

11.

12.

13.

14.

قرمزها، سیاه ها یک بازی را مساوری کردند، بنابراین حداکثر دو بازی را بردند. آن ها بیشتر از آبی ها برد داشتند، بنابراین آبی ها حداکثر یک برد داشتند. چون خاکستری ها بیشتر از آبی ها باخت داشتند، خاکستری احتمالا هر سه مسابقه را باختند. مسابقه ای که آبی ها آن را بردند در مقابل خاکستری ها بوده است، بنابراین آبی ها در برابر قرمز ها باختند.

15.

16.

17.

18.

19.

20.

21.

22.

این دو جعبه احتمال 13/27 (48درصد) بیرون کشیدن یک توپ قرمز را ایجاد می نماید.

23.

فرانچسکا شش ساله، هری دو ساله و ارنی چهار ساله هستند.

24.

25.

26.

شش ساعت

27.

منبع: rd

منبع: برترین ها

به "بازی های فکری که تضمینی مغزتان را تقویت می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازی های فکری که تضمینی مغزتان را تقویت می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید