حرکت دنیا به سمت ترند مدیریت پروژه رباتیک، نقش سیستم های تصمیم یار در مدیریت پروژه صنایع

به گزارش وبلاگ ساعت فروشی، مسئول تحقیق و توسعه مرکز توسعه مهارت های مهندسی صنایع دانشگاه تهران با تأکید بر آنکه مرکزیت آموزش و مشاوره مدیریت پروژه باید در دانشگاه ها باشد، گفت: در حال تقویت بازویی برای سیستم های چابک در کشور هستیم و هدف ما این است که نهایتاً سیستمی ایجاد کنیم که کمک یار و پشتیبان تصمیم گیری برای مدیران پروژه، به ویژه در تصمیمات پرریسک و استراتژیک باشد.

حرکت دنیا به سمت ترند مدیریت پروژه رباتیک، نقش سیستم های تصمیم یار در مدیریت پروژه صنایع

مهندس سید سینا آریا در گفت وگو با وبلاگ ساعت فروشی با اشاره به اینکه مرکز توسعه مهارت های مهندسی صنایع دانشگاه تهران موسسه ای برای ارائه آموزش های مرتبط با رشته مهندسی صنایع بوده است، شرح داد: بخشی از فعالیت این مرکز آماده سازی دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته مهندسی صنایع برای ورود به بازار کار است.

وی ادامه داد: بخشی دیگر از فعالیت های اصلی مرکز فوق نیز ارائه آموزش و مشاوره در حوزه های مختلف مهندسی صنایع به سازمان ها است تا صنایع کشور را از منظر نیازهای آموزشی و تخصصی خودکفا کند.

مسئول تحقیق و توسعه مرکز توسعه مهارت های مهندسی صنایع دانشگاه تهران اضافه کرد: مجموعه حاضر از بدو تشکیل، محصول تلاش های مداوم دکتر زینب سازور، عضو هیئت علمی دانشکده صنایع دانشگاه تهران و مدیر مرکز، دکتر فریبرز جولای ریاست دانشکده و سایر اساتید دانشکده صنایع دانشگاه تهران، در هدایت و مدیریت تکنیکال است.

چشم انداز دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه تهران برای تبدیل شدن به قطب مدیریت پروژه کشور

مهندس آریا با بیان اینکه گرایش مدیریت پروژه در دانشگاه تهران سابقاً به نام گرایش مدیریت پروژه نفت و گاز نام داشته است، شرح داد: یکی از دلایل این تغییر نام جامع تر شدن این رشته بود و در حال حاضر گرایش مدیریت پروژه علاوه بر حوزه نفت و گاز در سایر حوزه های صنعتی نقش ایفا می کند. این گرایش همچنین در دانشگاه تهران به دلیل دارا بودن قدمت، پرسنل توانا اعم از اساتید مجرب و دانشجویان نخبه توانسته توانایی بسیار بالایی در حوزه مشاوره مدیریت پروژه به صنایع کشور به دست آورد.

وی با بیان اینکه دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه تهران در آینده نزدیک به قطب مدیریت پروژه کشور تبدیل می شود، اظهار کرد: از حدود سه سال پیش با هدایت دکتر سازور، مدیر تیم تصمیم گرفته شد که به عنوان یک گروه تخصصی کار کنیم و برای شروع به کار، این هدف را از طریق انجام تحقیقات در حوزه های مدیریت پروژه سنتی، Agile یا مدیریت پروژه چابک، مدیریت پروژه رباتیک و مدیریت پروژه منطبق بر هوش مصنوعی تا حدود زیادی محقق کردیم. زمانی که مدیریت پروژه منطبق بر حوزه هوش مصنوعی می شود، مدیر پروژه می تواند از سیستم های پشتیبان و هوشمند در تصمیم گیری بهره ببرد.

این دانشجوی دکتری دانشکده صنایع دانشگاه تهران اضافه کرد: بنابراین ما در حال تحقیق بر روی سیستم های (DSS (Decision Support System یا سیستم های تصمیم یار هستیم که به مدیران پروژه این قابلیت را می دهد که تصمیمات هوشمندانه تری بگیرند. یکی از حوزه های مهم و مطرح در حوزه مدیریت پروژه در جهان، حوزه (ERP (Enterprise Resource Planning یا برنامه ریزی منابع سازمانی است.

مهندس آریا با بیان اینکه در دو سال اخیر به صورت تخصصی بر دو حوزه سیستم های Agile یا چابک و سیستم های ERP متمرکز شده ایم، گفت: در حال حاضر در صنایع کشور، سیستم های ERP بومی متناسب با نیاز کشور نداریم و سیستم هایی که داریم، یا کیفیت معادل خارجی را ندارند یا اگر توانسته باشند خودشان را سرپا نگه دارند، متاسفانه با اقبال صنایع روبه رو نمی شوند. از این رو وظیفه خود دانستیم به عنوان مرکزی توانمند در مدیریت پروژه کشور، بازوی سیستم های ERP و سیستم های Agile را در کشور توانمند کنیم.

حرکت مدیریت پروژه جهان به سمت سیستم های چابک

وی سپس به ارائه شرحات مختصری درباره سیستم های Agile یا چابک پرداخت و گفت: در حال حاضر، ترند مدیریت پروژه صنایع جهان به سمت این سیستم ها میل می کند و بیشتر مؤسساتی که بر حوزه مدیریت پروژه متمرکز هستند، در حال رقابت در دستاوردهای تکنولوژیک این حوزه هستند و دانشگاه تهران هم تلاش می کند که سهم قابل توجهی در دستاوردهای فوق الذکر داشته باشد.

تحریم ایران در دو حوزه استراتژیک مدیریت پروژه

این کارآفرین حوزه مدیریت پروژه تشریح کرد: سیستم های چابک بیشتر در زیرساخت های پیچیده نرم افزاری پیاده سازی می شوند و علی رغم اینکه مفهوم ساده ای دارند، پیاده سازی آن نیازمند سطح تکنیکال بالایی است. شرکت های توانمند در این حوزه، ایران را تحریم کرده اند. به عبارتی هر دو حوزه ERP و Agile که از حوزه های استراتژیک مدیریت پروژه شمرده می شوند، باعث بهره وری بالا در پروژه ها می شوند؛ پس بی جهت نیست که کشورهایی که بخواهند در این حوزه قوی شوند، مورد تحریم های تکنولوژیک قرار گیرند.

وی گفت: نگاه ما این است که پکیج های مشاوره ای لازم را برای پیاده سازی زیرساخت سیستم های یکپارچه و چابک در کشور در آینده نزدیک ایجاد کنیم. هزینه پیاده سازی این سیستم ها میلیاردی است و تا قبل از تحریم ها برخی زیرساخت های مربوط به این سیستم ها توسط برخی از شرکت های خارجی در کشور پیاده سازی شد. این در حالی است که بعد از شروع تحریم ها، این سیستم ها عملاً فلج شد و ما در داخل کشور شاهد کمبود تخصص لازم برای احیای این سیستم ها هستیم و متاسفانه مقدار کثیری از هزینه آماده سازی زیرساخت های سیستم های ERP عملاً بی نتیجه ماند.

ارائه پکیج های مشاوره ای لازم برای توسعه سیستم های ERP در صنایع ایران

مسئول تحقیق و توسعه مرکز توسعه مهارت های مهندسی صنایع دانشگاه تهران شرح داد: این شرایط ما را به این سمت برد که در این حوزه خودمان را بی نیاز کنیم. در این زمینه، ما سیستم های ERP را تولید نمی کنیم، اما پکیج های مشاوره ای لازم برای استفاده از این زیرساخت ها و پیاده سازی آن ها را ارائه می کنیم.

ارائه پروتکل های امن و تحت وب به منظور حفاظت از اطلاعات شرکت ها

مهندس آریا درباره سیستم های تحت وب اظهار کرد: با پیاده سازی سیستم های تحت وب می توانیم زیر ساخت های امنی ایجاد کنیم و امنیت اطلاعات استراتژیک صنایع کشور را گارانتی کنیم.

حرکت به سمت ترند مدیریت پروژه رباتیک در شرکت ها

مسئول تحقیق و توسعه مرکز توسعه مهارت های مهندسی صنایع دانشگاه تهران با تأکید بر آنکه به سمت ترند مدیریت پروژه رباتیک در شرکت ها در حال حرکت هستیم، گفت: هدف ما این است که نهایتاً سیستمی ایجاد کنیم که کمک یار و پشتیبان تصمیم گیری مدیران پروژه، به ویژه در تصمیمات استراتژیک و پرریسک باشد. به عنوان مثال اگر انفجار در یک پالایشگاه در حال وقوع باشد، یک ربات یا هوش مصنوعی می تواند وقوع حادثه را پیش بینی و پیشنهادهای لازم برای جلوگیری از این حادثه را ارائه کند. بنابراین ما به دنبال ایجاد یک سیستم تصمیم یار برای مدیران پروژه در ایران هستیم.

قابلیت انطباق با کسب و کارهای مختلف، ارائه دوره های آموزشی حرفه ای و مشاوره های تخصصی

مهندس آریا با بیان اینکه هیچ ترند رباتیکی در جهان در صدد حذف انسان نیست، بلکه در صدد تجهیز آن است، شرح داد: بخش دیگری که ما سعی کردیم در آن تقویت شویم، موضوع انطباق با کسب و کارهای مختلف، نیازسنجی آموزشی و ارائه دوره های تخصصی- حرفه ای است. به عبارتی ما سعی کردیم فاصله خود را با صنایع کشور کم کنیم و به ویژه یک سیستم مشاوره 24 ساعته داشته باشیم که در صورت لزوم بعد از آموزش یا پیاده سازی سیستم ها در صنایع بتوانیم به آن ها مشاوره دهیم.

وی در بخشی دیگر از صحبت های خود شرح داد: متأسفانه در ایران شاهد این نیستیم که صنایع به سمت متخصصان بیایند، بلکه این فرد متخصص است که باید خود را به صنایع معرفی کند. در چنین حالتی دانشگاه می تواند مسکوت بماند یا اینکه خودش به سراغ صنایع برود که مجموعه ما راه دوم را انتخاب کرد و به همین دلیل توانستیم با شرکت های بزرگ حوزه صنعت نفت و گاز در زمینه سیستم های چابک تبادل کنیم.

انتظار حمایت نهادهای ذی ربط و وزارت خانه ها از دانشگاه

این دانشجوی دکتری رشته مهندسی صنایع سپس به برخی چالش های این مجموعه اشاره و تشریح کرد: جهان در حال حرکت به سمت حوزه هوش مصنوعی است و این وظیفه شرکت ها و دانشگاه ها است که بتوانند در این حوزه خودشان را به روز نگه داشته و نیروهای متخصص به صنعت ارائه دهند.

مهندس آریا ادامه داد: ما نیروهای متخصص داریم، صنایع هم قوی هستند، اما حلقه اشتراک قوی بین آن ها وجود ندارد؛ بنابراین لاجرم افراد متخصص می بایست به سختی خودشان را به صنعت نزدیک کنند. ما در این راستا نیازمند حمایت نهادهای ذی ربط نظیر وزارت نفت، وزارت نیرو، اقتصاد و دارایی و ... هستیم.

مرکزیت مدیریت پروژه باید در دانشگاه باشد

وی با اشاره به اینکه متاسفانه بودجه قابل توجهی به مراکز تحقیقاتی تخصیص داده نمی شود و کارها به صورت داوطلبانه انجام می شود، یادآور شد: ما می خواهیم مرکزیت مدیریت پروژه کشور را به سمت دانشگاه آورده و الگویی برای سایر دانشگاه ها باشیم. متأسفانه به دلیل فاصله به وجود آمده بین دانشگاه و صنایع، شاهد این هستیم که شرکت های مشاوره خصوصی به صورت روزافزون رو به رشد هستند.

این کارآفرین حوزه مدیریت پروژه گفت: واقعیت این است که این چنین شرکت هایی می توانند فقط در چند حوزه محدود خودشان را تقویت کنند. این در حالی است که ظرفیت دانشگاه برای تولید افراد متخصص و مشاوره به صنعت بی نهایت است و مرکزیت مدیریت پروژه باید در دانشگاه باشد و بدین صورت شرکت های خصوصی می توانند بهره وری خود را افزایش دهند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "حرکت دنیا به سمت ترند مدیریت پروژه رباتیک، نقش سیستم های تصمیم یار در مدیریت پروژه صنایع" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حرکت دنیا به سمت ترند مدیریت پروژه رباتیک، نقش سیستم های تصمیم یار در مدیریت پروژه صنایع"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید