واردات تریلر یخچال دار را آزاد کنید، هزینه حمل بار سه برابر شده است

به گزارش وبلاگ ساعت فروشی، عضو سابق اتاق بازرگانی ایران می گوید افزایش جدی هزینه حمل و نقل، به پاشنه آشیل صادرات ایران تبدیل شده و هزینه صادرات را به شدت افزایش داده است.

واردات تریلر یخچال دار را آزاد کنید، هزینه حمل بار سه برابر شده است

مهدی علیپور در گفت وگو با وبلاگ ساعت فروشی، اظهار کرد: پس از شیوع ویروس کرونا در میان کشورهای منطقه، بسکمک از دولت ها، قرنطینه شهرها و محدود کردن کسب و کارها را در دستور کار قرار دادند و همین امر، فضای صادرات ایران و البته سایر کشورها را تحت تاثیر خود قرار داد.

به گفته وی، در شرایطی که بسکمک از کسب و کارها در منطقه متوقف شده، تنها فضای صادراتی باقی مانده، صادرات محصولات کشاورزی و غذایی و محصولات بهداشتی است که ایران در هر دوی این بخش ها ظرفیت بالایی دارد اما در فراهم کردن مقدمات لازم با مشکل روبرو شده است.

این صادرکننده با بیان اینکه تحت تاثیر کرونا، کشورهای منطقه ورود لنج های چوبی به آب هایشان را ممنوع کرده اند، بیان نمود: به دنبال این محدودیت، عملا صادرات تنها با تریلرهای یخچال دار ممکن است. یعنی این خودروها بار را از مناطق مختلف کشور با یخچال به بنادر می رسانند و سپس یخچال در لندیکرافت سوار شده و به کشورهای منطقه ارسال می شود.

علیپور ادامه داد: تا پیش از کرونا، هزینه کرایه این یخچال ها، تا انتقال نهایی بار به کشور هدف، 18 میلیون تومان بود اما در حال حاضر این عدد به 50 میلیون تومان رسیده و بسکمک از صادرکنندگان توان پرداخت این هزینه را ندارند.

وی با اشاره به ممنوعیت ها و محدودیت های واردات تریلر یخچال دار به کشور، اظهار کرد: وقتی هزینه این تریلرها سه میلیارد تومان می شود، کدام سرمایه گذار توان خرید ترلیر و استفاده از آن را دارد؟ وقتی از ممنوعیت ورود خودروهای لوکس صحبت می شود یک منطق دارد که افراد قصد استفاده شخصی از آن را دارند اما تریلر استفاده شخصی ندارد و واردات با قیمت پایین آن به انتقال کالا در داخل کشور و توسعه صادرات کشور کمک خواهد کرد.

علیپور گفت: در شرایطی که برخی محصولات کشاورزی ما در ایران به دلیل نبود بازار روی دست کشاورز باقی می ماند و تلف می شود، ما می توانیم در مدتی کوتاه این محصولات را به کشورهای منطقه صادر کنیم و برای کشور ارزآوری داشته باشیم اما متاسفانه حمل و نقل به پاشنه آشیل صادرات ایران تبدیل شده است.

به گزارش وبلاگ ساعت فروشی، با شیوع ویروس کرونا، بسکمک از کشورها محدودیت هایی در رفت و آمد در مرزهای مشترک خود به وجود اوردند که این امر به کاهش جدی تجارت بین المللی منجر شده است.

بر اساس آمارهای اتاق بازرگانی تهران، صادرات ایران در فروردین امسال 36 درصد کاهش یافته است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "واردات تریلر یخچال دار را آزاد کنید، هزینه حمل بار سه برابر شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واردات تریلر یخچال دار را آزاد کنید، هزینه حمل بار سه برابر شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید