سعودیها زیربار شکست نمی فرایند

به گزارش وبلاگ ساعت فروشی، عربستان سعودی در کوشش برای تقویت بازار نفت در برابر اثرات مالی منفی ویروس کرونا، با عدم همراهی و مخالفت روسیه روبرو شده اما در نشست آینده اوپک پلاس ممکن است در نهایت به موفقیت دست پیدا کند.

سعودیها زیربار شکست نمی فرایند

به گزارش وبلاگ ساعت فروشی، از زمانی که عربستان سعودی برای اولین بار پیشنهاد کاهش بیشتر فراوری نفت به منظور یاری به ثبات بازار را مطرح نمود، شرایط شیوع ویروس کرونا و تاثیر آن روی تقاضای انرژی در چین و قیمت نفت روشن شده است. روسیه که مهم ترین شریک عربستان سعودی در گروه اوپک پلاس به شمار می رود، حاضر به پذیرش چنین پیشنهادهایی نشده است.

اد مورس، مدیر تحقیقات کالا در سیتی گروپ در این باره گفت: روس ها در شرایط بسیار متفاوتی قرار دارند و روشن است که پوتین از فزونی برخوردار است. حقیقت این است که روسها می توانند بودجه متوازنی با قیمت نفت کمتر از 50 دلار در هر بشکه داشته باشند اما سعودیها نمی توانند.

این شرایط به مسکو در مذاکراتی که با سایر فراوریکنندگان نفت گروه اوپک پلاس خواهد داشت، موضع فزونی بخشیده است. اما با وجود این که افت شدید قیمتهای نفت، عربستان سعودی و وزیر انرژی این کشور را تحت فشار قرار داده است نشانه های فزاینده از این که ویروس کرونا رشد اقتصاد جهانی را به مخاطره افکنده، ممکن است در نهایت به نفع ریاض تمام گردد.

شش هفته پیش سعودیها برای نخستین بار پیشنهاد نشست اضطراری اوپک پلاس را با متحد خود مطرح نمودند. در آن موقع واکنش قیمتهای نفت به شیوع ویروس کرونا در چین تازه شروع شده بود و عربستان سعودی بر این باور بود که این گروه باید فورا فراوریش را کاهش دهد.

پیشنهاد ریاض با بدبینی روبرو شد چرا که اوپک پلاس تازه دور جدیدی از کاهش فراوری را در ژانویه برای مقابله با تاثیر سیل عرضه نفت شیل آمریکا به بازار شروع نموده بود. آیا مسکو واقعا تمایل دارد فراوریش را بیشتر کاهش دهد به خصوص که تاثیر اپیدمی ویروس کرونا نامعلوم بوده است؟

کرملین بلاتکلیف است. پس از این که روسها درخواستهای مکرر سعودیها را رد کردند، خاتمه ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه موافقت کرد سوم فوریه با ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی گفت و گوی تلفنی داشته باشد. هیچ توافقی درباره نشست اضطراری حاصل نشد اما روز بعد اوپک پلاس کارشناسان فنی را برای ارزیابی تاثیر ویروس بر تقاضا برای سوخت فراخواند. نشست کمیته فنی که قرار بود دو روزه برگزار گردد به روز سوم کشید و نماینده روسیه حاضر نشد هیچ پیشنهادی را تایید کند.

کمیته فنی خاتمه کاهش فراوری 600 هزار بشکه در روز را پیشنهاد کرد که توافق محدودیت عرضه فعلی اوپک پلاس را تشدید خواهد نمود. الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه اظهار کرد تا چند روز دیگر به این پیشنهاد پاسخ خواهد داد اما در عوض بیش از یک هفته اوپک را منتظر نگه داشت. هنگامی که کرملین آخرین بار بیانیه ای در این زمینه منتشر کرد، تنها بیان کرد که مردد مانده است.

تا اواسط فوریه هر گونه امید به کاهش اضطراری فراوری از میان رفت و گروه واتس آپی که نمایندگان برای هماهنگی ملاقات اضطراری ایجاد نموده بودند منحل شد. دبیرخانه اوپک در وین دعوتنانه های حضور در کنفرانس را ارسال کرد که تاریخ آنها طبق برنامه قبلی روزهای پنجم و ششم مارس بود.

سعودیها شکست را پذیرفتند اما هشدار آنها درباره بازار نفت همچنان واقعی است.

با ادامه بحران اپیدمی کرونا، معلوم شده که تقاضای چین برای نفت حدود 20 درصد معادل سه میلیون بشکه در روز افت نموده زیرا شیوع این ویروس باعث لغو پروازها، تعطیلی شرکتها و قرنطینه میلیونها نفر شده است. شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی هفته گذشته در ملاقاتی در ریاض که پشت درهای بسته برگزار گردید، بازار نفت را به خانه ای که در آتش می سوزد، تشبیه کرد.

رویدادهای هفته گذشته این موضع را تقویت نموده اند. قیمت نفت با گسترش شیوع ویروس کرونا در کشورهای بیشتر، بزرگترین کاهش قیمت را از سال 2011 به این طرف داشته است و روز آدینه در بازار لندن به پایین 50 دلار در هر بشکه سقوط کرد و طبق پیش بینی بانک استاندارد چارترد، اگر اوپک پلاس اقدامی نکند به کمتر از 30 دلار سقوط خواهد نمود.

محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک پنج شنبه گذشته اظهار کرد: اوپک پلاس کوشش جدیدی را برای رسیدن به توافق شروع نموده است و شاهزاده عبدالعزیز که یک دیپلمات نفتی باتجربه است برای نجات قراردادهایی که به نظر غیرممکن می آیند، هرگز تسلیم نمی گردد.

هر بار که اوپک پلاس درباره محدودیتهای جدید عرضه بحث نموده، روسیه معمولا مقاومت نشان داده و به مخالفت شرکتهای نفتی مانند روسنفت اشاره نموده استکه تحت کنترل کامل دولت قرار دارند و می خواهند پروژه های توسعه خود را پیش ببرد اما به محض این که پیشنهاد مناسبی دریافت نموده، در دقیقه آخر سازش نموده و به توافق رسیده است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، هلیما کرافت، مدیر استراتژی کالا در شرکت آر بی سی کپیتال مارکتس در این باره اظهار کرد: سعودیها ممکن است در جنگ برای نشست اضطراری شکست خورده باشند اما به نظرم می توانند در جنگ برای کاهش بیشتر فراوری نفت برنده شوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "سعودیها زیربار شکست نمی فرایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سعودیها زیربار شکست نمی فرایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید