قلمرو مخوف خفاش ها در دهلران

به گزارش وبلاگ ساعت فروشی، همواره شنیده ایم که خفاش ها به تاریکی و رطوبت غارها علاقمندند و بهترین فضا برای زندگیشان دالان های تو در توی غارهاست. اما پدیده ای نادر در استان ایلام قرار گرفته است به نام غار خفاش این نام را به دلیل زیست هزاران خفاش از گونه های مختلف، به این غار داده اند. به گفته کارشناسان حدود 30 هزار خفاش از هفت گونه مختلف در این غار زندگی می نمایند. البته خفاش ها ساکنان همیشگی این غار نیستند، نشانه هایی در این غار باستانی کشف شده که گویای این موضوع است که این غار در عصر غار نشینی محل زندگی انسان های غار نشین بود.

قلمرو مخوف خفاش ها در دهلران

اگر تماشای خفاش ها و محل زیستشان برایتان جذاب است باید به سه کیلومتری شمال شرقی شهر دهلران بروید، جایی در نزدیکی چشمه های آب گرم این شهر که هواداران خاص خود را دارد. علاوه بر گردشگران ماجراجویی که راهی این غار می شوند و به دهلیزها و دالان هایش سرک می کشند تا با گونه های خفاش که از سقف غار آویزان شده، آشنا شوند، هر ساله محققان و پژوهشگران زیادی هم به این غار عجیب می آیند تا در خصوص نحوه زیست و گونه های مختلف خفاش در این غار مطالعه نمایند. این غار در میان غارهای دیدنی ایران در نوع خود بی نظیر است و تنها غاری است که این تعداد خفاش در آن زندگی می نمایند.

اگر از ورود به غار و روبرو شدن با این حجم از خفاش ها که گاهی پرواز همزمانشان ترسناک به نظر می رسد، واهمه دارید، می توانید تا ساعات پایانی روز صبر کنید و بیرون از غار به تماشای پرواز دسته جمعی خفاش هایی بنشینید که در دسته های بزرگ از غار بیرون می آیند تا پروازی شبانه داشته باشند. برخی از آن ها کیلومترها از غار و محل زندگیشان دور می شوند و با روشن شدن هوا مجددا به غار باز می گردند. غار خفاش به عنوان یک جاذبه طبیعی و میراث فرهنگی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

منبع: همگردی

به "قلمرو مخوف خفاش ها در دهلران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قلمرو مخوف خفاش ها در دهلران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید