آقایان برای اهدای کلیه بهترند، علل اصلی ایجاد سنگ کلیه

به گزارش وبلاگ ساعت فروشی، رئیس مرکز تحقیقات ارولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره یکی از پژوهش های این مرکز گفت: یکی از کارهای تحقیقاتی که در مرکز تحقیقات ارولوژی اجرا شده، درباره این است که چه افرادی برای اهدای کلیه مناسب ترند. بر اساس نتایج این تحقیقات خانم ها دهنده کلیه خوبی محسوب نمی شوند و آقایان برای اهدای کلیه مناسب ترند. میزان موفقیت در پیوندهای کلیه ای که دهنده آن ، خانم ها هستند کمتر از آقایان است.

آقایان برای اهدای کلیه بهترند، علل اصلی ایجاد سنگ کلیه

دکتر سید محمد کاظم آقامیر در گفت وگو با وبلاگ ساعت فروشی، با بیان این که بخشی از تحقیقاتی که ما در مرکز تحقیقات ارولوژی طراحی کردیم مربوط به علوم پایه است و بخش دیگر هم به اختراعات مربوط است، گفت: در حوزه علوم پایه نسبت به جهان فاصله داریم . محققان مرکز تحقیقات در حوزه ژن تراپی و یافتن ژن های بد و ارزیابی توالی ژن ها در سرطان ، بر روی مدل ها کار می نمایند و در چند ماه اخیر حدود هشت طرح را در این خصوص طراحی کردیم.

وی اضافه کرد: علوم پایه، علم محور است. فعالیت در حوزه علوم پایه مانند فعالیت در شرکت های دانش بنیان نیست که صنعت محور باشند و فراوری ثروت کند. در پژوهش های علوم پایه باید هزینه کنید تا علم فراوری گردد و این علم، پایه و اساس علوم دیگر گردد. در حال حاضر، علوم پایه به خصوص در حوزه ژن تراپی آن قدر پیشرفت نموده که قبل از ابتلا به سرطان سینه یا پروستات و یا مثانه می توان به وسیله آنالیز ژن ها، ابتلا را پیش بینی کرد.

نباید فعالیت های علمی مقاله محور باشند

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان این که باید در زمینه کشف و بیان ژن ها بیشتر کار کنیم، گفت: باید کوشش کنیم فعالیت های علمی مقاله محور نباشند. فعالیت های علمی در کشور ما الان بیشتر مقاله محور شده است. البته اشکال از قوانین است چرا که برای ارتقا و آمار دادن تعداد مقاله و H- index مورد ارزیابی قرار می گیرد. باید قوانین در این زمینه مورد بازنگری قرار گیرد و مقاله ها کاربردی تر شوند.

هفت میلیون مبتلا به انواع سنگ در ایران

آقامیر در بخش دیگری از این تبادل نظر در پاسخ به پرسشی درباره نتایج مطالعات پیرامون شیوع بیماری های ارولوژی در ایران گفت: در رده های مختلف شیوع بیماری های دستگاه ادراری و فراوریمثل مردان متفاوت است؛ مثلا سنگ کلیه در ایران بسیار شایع است. در رده سرطان، سرطان مثانه و پروستات از همه شایع تر است. مرکز تحقیقات ارولوژی دانشگاه تهران توانسته مقدمات رجیستری سنگ را طراحی کند و این باعث می گردد که ما بتوانیم آمار درستی از میزان سنگ در ایران داشته باشیم.

رئیس مرکز تحقیقات ارولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: ما در حال حاضر، آمار دقیقی از نوع سنگ ها، محل قرار گیری سنگ ها و شکل سنگ ها در ایران نداریم. براساس مطالعات جهانی حدود 8 درصد افراد یک جامعه دارای سنگ در دستگاه ادراری هستند. اگر این درصد را به ایران تعمیم دهیم حدود هفت میلیون نفر دارای سنگ هستند.

این متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری با ابراز تاسف از این که پیشگیری در مورد تشکیل سنگ انجام نمی گردد، گفت: از آن جایی که از تشکیل سنگ پیشگیری نمی گردد، فرد مکررا سنگ می سازد و مکررا درمان می گردد و هزینه بسیاری را بر خود، بیمارستان و سلامت کشور تحمیل می نماید. با همکاری هایی که با وزارت بهداشت، دکتر ملک زاده و همکارانشان، دکتر زنده دل و دکتر صحرائیان داشتیم مقرر شد که این پروژه رجیستری سنگ در مرکز تحقیقات ارولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران شکل بگیرد تا بتواند بسیاری از هزینه های بی فایده ای را که بر سلامت کشور تحمیل می گردد کاهش دهد و مدیران نیز برای تصمیم گیری ها شناخت بیشتری داشته باشند.

وی با بیان این که فاکتورهای مختلفی در شیوع سنگ کلیه اهمیت دارد، اضافه کرد: فاکتور کلی در تشکیل سنگ، بی تحرکی و کاهش مصرف آب است. نوع تغذیه نیز در ابتلا به سنگ تاثیر دارد، البته محققان معتقدند که اگر کسی ورزش کند و در هر ساعت یک لیوان آب بنوشد یا به طور کلی مایعات زیادی مصرف کند، فراوری سنگ در هر نوعی کاهش می یابد. فاکتورهای ژنی و بیماری هایی چون نقرس هم در فراوری سنگ در دستگاه ادراری اهمیت دارند، علاوه بر آن، اختلالاتی در هورمون پاراتیروئید یا جذب اگزالات زیاد هم می تواند بر فراوری سنگ تاثیرگذار باشد.

آقامیر ادامه داد: نتایج یکی دیگر از پژوهش ها نشان داد که میزان موفقیت پیوند کلیه ای که اهدانماینده آن، فردی با مرگ مغزی ناشی از بیماری مغزی است بیشتر از پیوند کلیه ای است که دهنده کلیه، فرد مرگ مغزی شده ناشی از بیماری قلبی است.

آقامیر در سرانجام درباره تحقیقات مرکز تحقیقات ارولوژی در حوزه پیوند کلیه گفت: در حوزه پیوند کلیه چند موضوع در تحقیقات ما در حال آنالیز هستند یکی از این موضوعات این است که چه عواملی باعث رد پیوند می گردد. طرح هایی که سرانجام یافته در مورد آنالیز ژن های بد است. رد پیوند برای بیماران مسئله سنگینی است و ما در این تحقیقات از لحاظ ژنوم، رد پیوند را آنالیز می کنیم. یکی از کارهای تحقیقاتی که انجام دادیم درباره این است که چه گروهی، دهنده کلیه خوبی به شمار می آیند. براساس نتایج این تحقیقات خانم ها دهنده کلیه خوبی محسوب نمی شوند و آقایان برای اهدای کلیه مناسب ترند. میزان موفقیت در پیوندهای کلیه ای که دهنده آن، خانم ها هستند کمتر از آقایان است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "آقایان برای اهدای کلیه بهترند، علل اصلی ایجاد سنگ کلیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آقایان برای اهدای کلیه بهترند، علل اصلی ایجاد سنگ کلیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید