تعلل در اجرای حکم برج سعادت آباد

به گزارش وبلاگ ساعت فروشی، با وجود آن که حکم قلع و قمع پروژه مسکونی 3000 متری سعادت آباد موسوم به حسینیه سعادت آباد حدود دو ماه قبل صادر شده هنوز هیچ اقدامی برای اجرای حکم قضایی صورت نگرفته است.

تعلل در اجرای حکم برج سعادت آباد

به گزارش وبلاگ ساعت فروشی، پرونده برج سعادت آباد که در دو شعبه مجزا از دادگاه تجدیدنظر استان تهران مورد آنالیز قرار گرفته حدود دو ماه قبل منتج به حکم قطعی شده است. ابتدا 7 مردادماه حکم قلع و قمع یک قطعه توسط یکی از شعب صادر و سپس روز 15 مردادماه رای دوم مبنی بر تخریب دو قطعه دیگر صادر شد.

با توجه به قطعی بودن رای دادگاه، طبیعتا حکم از زمان ابلاغ باید توسط مراجع ذی ربط اجرا گردد اما مشاهدات نشان می دهد هیچ تخریبی در دو ساختمان با پیشرفت حدود 70 درصد و ساختمان دیگر با پیشرفت حدود 30 درصد صورت نگرفته و بنا دست نخورده باقی مانده است.

خریداران: حق و حقوق ما در نظر گرفته گردد

تعدادی از مالکان پروژه 3000 متری سعادت آباد که از ابتدا قرار بوده حسینیه گردد اما با تغییر کاربری مجوز مسکونی برای آن اخذ شده در روزهای اخیر تقاضا نموده اند حقوق قانونی شان که بدون اطلاع از سبقه موضوع است در تصمیم نهایی در نظر گرفته گردد. این افراد معتقدند که بهتر است ساختمان به جای تخریب به دولت داده گردد.

یک حقوقدان: خریداران باید از فروشنده طلب خسارت نمایند

در این خصوص یک حقوقدان به وبلاگ ساعت فروشی گفت: عدم اطلاع خریداران از کاربری اولیه زمین، توجیهی برای جلوگیری از حکم دادگاه نیست. اگر بدون آگاهی از شرایط زمین آن را خریده اند اشتباه نموده اند. اگر هم می دانستند و خریده اند این خطر را پذیرفته اند که در آینده دچار مشکل شوند؛ زیرا آقایانی که زمین را برای حسینیه گرفته بودند حق فروش و تغییر کاربری نداشتند.

وی اعلام کرد: طی قراردادی که در سال 1386 بین واگذارنماینده یعنی سازمان مسکن و شهرسازی استان تهران با واگذارشوندگان به امضا رسیده، این اختیار به سازمان مسکن و شهرسازی داده شده که اگر واگذارشوندگان تخلفی از شرایط قرارداد داشتند، قرارداد فسخ گردد. با توجه به تغییر کاربری، طبیعتا سازمان مسکن و شهرسازی استان تهران از حق قانونی خود استفاده و شکایت نموده است. اگر به خریداران فعلی ضرر و زیانی وارد شده باید از فروشنده طلب جبران خسارت نمایند.

این حقوقدان درباره حق و حقوق خریداران و همچنین درخواست آنها مبنی بر واگذاری بنا به دولت و تخریب نکردن آن گفت: دستگاه قضایی به پرونده رسیدگی و حکم قطعی را درخصوص حسینیه سعادت آباد صادر نموده است. یک جامعه باثبات و در حال پیشرفت، تنها یک راه دارد که به احکام قضایی احترام بگذارد؛ احترام به حکم قضایی، اجرای رای قضایی است. لذا این انتظار از سازمان مسکن و شهرسازی استان تهران می رود که نسبت به ابطال قرارداد، ابطال اسناد انتقالی و نیز قلع و قلمع زمین به فوریت اقدام کند. با توجه به ترفند بعضی محکوم الیها در احکام دولتی که علیه آنها صادر می گردد تعلل در اجرای احکام جایز نیست؛ چرا که ممکن است منجر به دستیابی به توقف اجرای حکم یا اعاده دادرسی گردد؛ لذا سازمان مسکن و شهرسازی و مسوولان وزارت راه و شهرسازی نباید چنین فرصتی را به متخلفین بدهند.

قرار بود حسینیه بسازند اما ...

به گزارش وبلاگ ساعت فروشی، ماجرای برج سعادت آباد موسوم به حسینیه سعادت آباد (هیات بنی فاطمه) از زمانی شروع شد که سال 1386 و بنا به گفته بعضی مسوولان سابق، افرادی با موضوع یکی از نمایندگان مجلس زمین 3000 متری دولتی را به قصد ساخت حسینیه گرفتند اما حسینیه نساختند؛ زمین را فروختند و رفتند. البته اعضای هیات بنی فاطمه سعادت آباد مدعی هستند که ابتدا قرار بود زمین برای ساخت حسینیه به هیات آنها داده گردد اما یک وقفه کوتاه در پیگیری موضوع همان و واگذاری زمین به نماینده مجلس و دوستانش همان. حالا اعضای هیات بنی فاطمه به جای این زمین مجبور هستند هیات عزاداری امام حسین (ع) را در پارکی نزدیک همان زمین برپا کند.

مع الوصف، فرد یا افرادی که زمین را در سال 1386 خریداری نموده اند، در سال 1392 از شهرداری وقت منطقه 2 تهران مجوز ساخت مجتمع مسکونی گرفته اند، مجوزی که شهردار کنونی منطقه 2 تهران آن را غیرمتعارف خوانده است. حالا دو قطعه از سه قطعه را به پیشرفت حدود 70 درصد و یک قطعه را به پیشرفت حدود 30 درصد رسانده اند؛ اما پس از کش و قوس های فراوان و شکایت مدعی العموم، ابطال سند، ابطال قرارداد، خلع ید از پلاک ثبتی و قلع و قمع بنای 3000 متری سعادت آباد، موسوم به حسینیه سعادت آباد طی دو رای جداگانه به ترتیب در روزهای 7 مردادماه برای یک قطعه و سپس 15 مردادماه 1398 برای دو قطعه دیگر صادر شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تعلل در اجرای حکم برج سعادت آباد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعلل در اجرای حکم برج سعادت آباد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید