خداحافظی با جمهوریت؟

به گزارش وبلاگ ساعت فروشی، در انتخابات اسفندماه می توانست مثل همواره یک اتفاق تکراری بیفتد. یعنی یا راست پیروز گردد یا چپ یا هر دو جناح قدرت را با گروهی که اسمش اصطلاحاً مستقلین است، تقسیم نمایند. اگر چنین پیش بینی حتی به صورت احتمال ضعیف، امکان وقوع داشت نگرانی ها از بین می رفت اما من دلشوره دارم و به گمانم مجلس یازدهم نگران نماینده است، خیلی بیش از مجلس دهم.

خداحافظی با جمهوریت؟

به گزارش وبلاگ ساعت فروشی، محمد مهاجری، روزنامه نگار، در ادامه یادداشت خود در روزنامه ایران نوشت: انتخابات مجلس یازدهم حتی اگر در شرایط عادی و معمولی برگزار می شد، به دلیل مسائل مالی و نارضایتی های حاصل از آن، که بروزش را در ناآرامی های آبان ماه شاهد بودیم، خطر استقبال کمرنگ مردم را به همراه داشت. اما متأسفانه شوکی که شورای نگهبان به انتخابات وارد آورد، نه فقط مقبولیت مجلس دهم که مشروعیتش را هم با چالش روبه رو کرد.

رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات از هر دو جناح (که باز هم طبق معمول تیغه چاقویش به اصلاح طلبان بیشتر اصابت کرد) و حذف حدود 60 درصد از کاندیداها فضایی یخ زده را بر انتخابات مجلس یازدهم تحمیل کرد.

حالا نه اصلاح طلبان که اصولگراها هم از تصمیم شورای نگهبان ناراضی اند. طبق شنیده ها آنها معتقدند نتیجه روشن و واضح و از پیش مشخص شده برای ترکیب مجلس بعدی، نه تنها افتخاری برای جناح اصولگرا نیست که باید 4 سال متلک های افکار عمومی و رقیب سیاسی را تحمل کند. از سوی دیگر مجلسی که همه سلیقه های سیاسی در آن مشارکت داشته باشند، سند اقتدار نظام در برابر دنیاست و می تواند موضع جمهوری اسلامی را در بسیاری از تعاملات بر سکوی برتر بنشاند اما این پرچم خیلی زود از دست ملت گرفته شده است. گمان نمی کنم این حرف بدبینانه باشد که با فرآیند موجود، مجلس بعدی نه در رأس که در قعر امور خواهد بود و ترکیب کاندیداهایی که بعضی از آنها از هم اکنون برای قرار دریافت در فلان لیست برای هم شاخ و شانه می کشند، نشان می دهد مجلسی نامقتدر را انتظار می کشیم. اگر از مجلس دهم به خاطر ضعف هایش گلایه داریم، مجلس یازدهم به مراتب ناتوان تر خواهد بود و این یعنی دورخوردن مجلس، به بازی ندریافت آن و محل نگذاشتن به مصوباتش. تأسف انگیز است اگر بگویم با ورود بعضی افراد به مجلس، فضای مجلس، صحنه اره بده، تیشه بگیر خواهد شد. چنین پدیده ای اگر در سال های اول انقلاب کم عیب شمرده گردد، در چهل سالگی آن که باید طعم پختگی داشته باشد، سراسر عیب است. فرقی هم نمی کند که اسم افراد تندرو بداخلاق را (به دروغ) انقلابی بگذاریم یا هرچیز دیگر.

ممکن است پرسیده گردد بخشی از نامزدها افراد وجیه، با سابقه، خوشنام، موقر و متین هستند. اصلاً منکر نمی شوم اما وقتی فضا به مناقشه می کشد چنین آدم هایی رخت خود از معرکه بیرون می برند و آبروی خود را از بازار حراج بی آبرویی خارج می نمایند و بازار می افتد به دست افراد احساسی و جناحی و بداخلاق.

ظاهراً باید از الان پیروزی بخش تندروی یک جناح سیاسی را تبریک گفت و به تعبیر دیروز رئیس جمهوری به آنها گفت: نوش جان تان!

اگر آن چه آقای روحانی نسبت به آن هشدار داد اتفاق نیفتد و انتخابات با همین شیوه شورای نگهبان برگزار گردد، خداحافظی کردن با جمهوریت نظام است. شاید همین الان هم برای تغییر تصمیم شورای نگهبان دیر باشد چون روحیه مردم بشدت آسیب دیده و بعید است با وصله پینه در بعضی نتایج مشخص صلاحیت ها ترمیم گردد. شاید بعضی از دوستان اصولگرای من از این که در انتخاباتی بی رقیب پیروز شوند، توی دلشان قند آب گردد اما خردورزان و آینده نگرها در خشت خام چیزهایی می بینند که دیگران حتی در آینه شفاف هم نمی توانند مشاهده نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "خداحافظی با جمهوریت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خداحافظی با جمهوریت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید