دیده بان حقوق بشر: ترامپ حق سلامتی ایرانیان را نقض نموده است

به گزارش وبلاگ ساعت فروشی، دیده بان حقوق بشر امریکا را متهم نموده که با اعمال تحریم های سنگین به بهزیستی ایرانیان آسیب می زند. این سازمان از آمریکا خواسته که بی درنگ به چنین فشارهایی خاتمه دهد تا دارو و نیازهای اساسی به ایران صادر شوند.

دیده بان حقوق بشر: ترامپ حق سلامتی ایرانیان را نقض نموده است

به گزارش دویچه وله، دیده بان حقوق بشر در گزارشی ایالات متحده آمریکا را متهم نموده است که با اعمال تحریم های گسترده علیه ایران، حق ایرانیان به دسترسی به سلامتی و بهداشت را به شدت محدود نموده است.

به گفته این سازمان حقوق بشری واشنگتن باید هرچه سریع تر به بانک ها و شرکت های سراسر دنیا اعلام کند که در صورت صدور دارو و سایر مواد اساسی به ایران با هیچ مشکل حقوقی یا مالی روبرو نخواهند شد.

در گزارشی 47 صفحه ای که شعار فشار حداکثری ترامپ را به چالش گرفته، گفته می گردد که محدودیت عملیات بانکی در کنار حملات لفظی مقام های آمریکایی توانایی ایران در وارد کردن دارو و تجهیزات پزشکی را به شدت پایین آورده و به حق مردم ایران در دسترسی به تندرستی صدمه زده است.

در گزارش تصریح شده، با این که مقام های آمریکایی مواد دارویی و نیازهای انسانی را از دایره تحریم های خود بیرون گذاشته اند، اما شرکت ها و بانک های آمریکایی و اروپایی همچنان از بیم فشارهای ایالات متحده از هرگونه معامله با ایران خودداری می نمایند. طبق قوانین بین المللی، دولت آمریکا ملزم است مسئولیت خود را در آسیب زدن به وضعیت تندرستی و درمان در ایران قبول کند.

سارا ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه دیده بان حقوق بشر می گوید: مقام های دولت ترامپ مدعی هستند که در کنار مردم ایران قرار دارند، اما پیامدهای سیاست های آنها به مردم ایران لطمه زده و آنها را از حق دسترسی به بهداشت و درمان محروم نموده است.

دیده بان حقوق بشر در فاصله نوامبر 2018 تا اکتبر 2019 با 21 نفر از کارشناسان امور پزشکی و دارویی در ایران گفت وگو نموده و با تکیه بر اطلاعات دست اول و همچنین آمار رسمی نهادهای ایرانی نتیجه گیری می نماید که واردات داروهای اساسی به ایران به شدت محدود شده است.

هدف دونالد ترامپ آن است که با اعمال حداکثر تحریم ها بر ایران این کشور را به انزوای مالی و رکود مالی بکشاند، اما به گفته دیده بان حقوق بشر تحریم های شدید، سلامتی میلیون ها ایرانی را به خطر انداخته است.

این نهاد حقوق بشری تأکید می نماید که به علت تحریم ها، پزشکی ایران به ویژه در درمان بیمارانی که به بیماری های نادر مبتلا و به مداوای ویژه نیازمند هستند، ناتوان شده است.

دیده بان حقوق بشر تأیید می نماید که امروزه در سطح بین المللی تعداد بسیار اندکی از شرکت های مالی و بنیادهای تجارتی هستند که حاضرند همچنان با ایران دادوستد داشته باشند. بیشتر شرکت ها توجه ندارند که آمریکا دارو و سایر اقلام و نیازهای اساسی را مستثنی نموده است.

این نهاد بین المللی در تماس با چندین بانک و مؤسسه مالی دریافته است که آنها برای پرهیز از هرگونه مخاطره، از هر نوع تراکنشی با داخل ایران خودداری می نمایند؛ سپس به یک نمونه تعیین اشاره می نماید: یک شرکت اروپایی که همیشه به ایران نواری مخصوص برای بیماری های استخوانی صادر می کرد، از صدور این ماده دارویی به ایران منصرف شده است.

به گفته دیده بان حقوق بشر، نه تنها شهروندان ایرانی که مهاجران ساکن ایران نیز به علت تحریم های ایالات متحده زیر فشار قرار گرفته اند.

یان انگلند، دبیرکل شورای پناهندگان نروژ که از هزاران پناهنده افغان مقیم ایران حمایت می نماید، در اوت گذشته گفت: ما اکنون یک سال است که کوشش می کنیم برای فعالیت انسانی خود اعانه های مالی به ایران بفرستیم، اما همه جا با مانع روبرو شدیم. نه بانک های نروژی حاضرند یاری های نقدی ما را به ایران ارسال نمایند و نه بانک های بین المللی.

دیده بان حقوق بشر از دولت ایالات متحده خواسته است که با ایجاد کانال های مالی قابل اعتماد، از صدور دارو و تجهیزات پزشکی به ایران اطمینان حاصل کند، تا مردم ایران بیش از این قربانی سیاست دولت ها نشوند و عذابی غیرضروری را تحمل ننمایند.

منبع: همشهری آنلاین

به "دیده بان حقوق بشر: ترامپ حق سلامتی ایرانیان را نقض نموده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیده بان حقوق بشر: ترامپ حق سلامتی ایرانیان را نقض نموده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید