عقب نشینی 20 درصدی قیمت املاک در تابستان

به گزارش وبلاگ ساعت فروشی، قیمت مسکن طی تابستان امسال با رشد چشمگیری روبرو شد و نبود متقاضی برای خرید و نخریدن مردم موجب شد تا این بازار به رکود چندین سال اخیر بازارگردد و شاهد اُفت 10 تا 20 درصد نرخ مسکن در بعضی از مناطق تهران باشیم.

عقب نشینی 20 درصدی قیمت املاک در تابستان

به گزارش ، بازار مسکن در تابستان امسال نسبت به سال گذشته رونق بیشتری داشته و متقاضایان و مصرف کنندگان واقعی در کوشش برای تهیه سرپناهی برای خود بودند، ولی با توجه به گران شدن بیش از صد در صدی نرخ مسکن از تصمیم خود منصرف شدند.

گزارشات منتشر شده حاکی از رشد 110 درصدی نرخ مسکن در 6 ماهه ابتدایی امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد به علاوه در این مدت معاملات نیز تا 75 درصد اُفت نموده است.

در این میان بازار اجاره نیز تحت تاثیر قرار گرفته و بعضا شاهد روانه شدن تعداد بسیاری از مستاجران به سمت حاشیه شهر ها برای اجاره مسکن هستیم و براساس آمار اجاره بها طی امسال 30 تا 40 درصد رشد داشته است.

به علاوه بازار مسکن در تابستان امسال نسبت به سال های گذشته بسیار داغ تر بود، به طوری که در ابتدای سال قیمت ها به صورت روزانه افزایش می یافت و همین موضوع باعث ورود بسیاری از دلالان و سوداگران به بازار مسکن شد.

در میان ساخت و ساز آپارتمان های بزرگ متراژ، لوکس و نیمه لوکس بازار را را دچار رکود نموده و حجم سنگین سرمایه گذاری بر این نوع واحد ها انجام شده به کسادی بازار فروش منجر شده است، ولی در این میان قیمت واحد های میان و کوچک متراژ نیز که در حد توان خریداران هستند سر به فلک شده و معامله این واحد های نیز به شدت در تابستان امسال کاهش یافته است.

البته در مدت فوق با توجه به کاهش توانایی متقاضیان برای خرید مسکن شاهد و رکود بازار شاهد اُفت 10 تا 20 درصدی قیمت ها در مناطق مختلف شهر تهران بوده ایم.

در این رابطه حسام عقبایی نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک اعلام کرد: رکود در بازار مسکن باعث شده که بسیاری از سرمایه گذاران از بازار مسکن خارج شوند که این خود باعث آسیب وارد شدن به بازار مسکن می گردد.

وی با بیان اینکه کاهش قدرت خرید مردم و همچنین میزان سرمایه گذاری در چند ماه گذشته باعث شکسته شدن حباب قیمتی و همچنین کاهش قیمتی در بعضی از واحد ها شده است، گفت: واحد های کوچک متراژ زیر 50 متر تا مرز 30 درصد و در شهر های کوچک تا مرز 20 درصد کاهش یافته است.

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه بازار مسکن امسال شاهد رکود تورمی عمیقی بوده، تاکید نمود: میزان معاملات مسکن در این بازار بسیار کاهش یافته و از سویی دیگر شاهد رشد قیمتی تا مرز 110 درصد بوده ایم.

عقبایی خاطر نشان کرد: خروج سرمایه گذاران و کاهش قدرت خرید مسکن باعث کاهش 200 میلیون تومانی در بعضی از مناطق خواهد بود.

بر اساس گزارش میزان در سه ماهه تابستان امسال بازار مسکن تلاطم زیادی داشت به طوری که در ماه های ابتدایی این فصل قیمت ها بطور کاذبی افزایش یافت، اما با توجه به کاهش قدرت خرید متقاضیان و نخریدن مسکن، شاهد اُفت قیمت ها در این بازار بودیم و امید می رود این روند در ماه های آینده نیز تدوام یابد تا نرخ مسکن به نرخ واقعی نزدیکتر گردد.

منبع:میزان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "عقب نشینی 20 درصدی قیمت املاک در تابستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عقب نشینی 20 درصدی قیمت املاک در تابستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید