محاکمه علی دیواندری غیرعلنی شد!

به گزارش وبلاگ ساعت فروشی، سیزدهمین جلسه محاکمه علی دیواندری مدیرعامل سابق بانک های ملت و پارسیان که قرار بود صبح امروز (یکشنبه) مانند جلسات قبلی با حضور خبرنگاران برگزار گردد، غیرعلنی شد!

محاکمه علی دیواندری غیرعلنی شد!

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، پرونده علی دیواندری مدیرعامل سابق بانک های ملت و پارسیان به جز دیوانداری که هم اکنون رئیس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی است، 9 متهم دیگر دارد که یکی از آن ها فلاحتیان از بدهکاران کلان بانکی است و در دست رسیدگی شعبه اول دادگاه های ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران مالی واقع شده است.

این پرونده به خاطر اقدامات متهمان در انجام فعالیت های پوششی در قالب شرکت های تراستی برای دور زدن تحریم ها تشکیل شده است.

بر اساس آنچه رسول امیرقهرمانی؛ نماینده دادستان گفته است، دیواندری به اخلال عمده در نظام ارزی کشور به وسیله تشکیل و سردستگی شبکه کلاهبرداری و خیانت در امانت به مبلغ 16 هزار دلار و سفر های محرمانه و مشارکت در قاچاق حرفه ای ارز به مبلغ پنجاه هزار یورو متهم است.

از جمله افراد مطرح در این پرونده، شخصی به نام عبدالله دستغیب است که بسیاری او را یکی از چهره های کلیدی در فساد بانکی در ایران می دانند که هم اکنون در خارج از کشور به سر می برد و دیواندری در جلسه دهم محاکمه خود، از یکی از همدستان سید عبدالله دستغیب پرده برداشت که بر اساس بعضی اطلاعات موجود در پرونده این شخص به دستغیب یاری نموده است تا از بازپرداخت 220 میلیارد تومان اصل و سود وام دریافتی اش از بانک ملت فرار کند.

بر اساس آنچه دیواندری گفته، سید احسان سخایی، داماد محمود علوی، وزیر اطلاعات دولت روحانی که دستغیب او را به عنوان نماینده ویژه و وکیل تام الاختیار به مجموعه های گوناگون معرفی نموده، کسی است که در یک قلم، برای 220 میلیارد تومان بدهی سید عبدالله دستغیب به بانک ملت بخگرددگی گرفته است.

دیواندری گفته: در تاریخ 25 خرداد سال 93 در صورتجلسه شرکت پوششی داریس با حضور مدیرعامل وقت بانک این طور قید شده است مذاکرات لازم جهت تسویه وجوه مربوط به فروش گازوییل ترکمنستان به مبلغ 25 میلیون دلار تا تاریخ 15 جولای 2014 صورت پذیرد، در غیر این صورت شرکت یاریو مکلف به پرداخت اصل و فرع مبلغ یادشده برای کل دوره همکاری است. در تاریخ 12 بهمن سال 95 سید احسان سخایی، کارگزار و شریک دستغیب طی نامه ای به مدیرعامل وقت بانک ملت اعلام نموده است این تسهیلات در سال 1391 اخذ شده و در جای دیگری در پرتو افت شدید قیمت فرآورده های نفتی، اختلاف بر سر چگونگی تسویه گازوییل تحویلی به شرکت ملی پخش، به اختلافی عمیق تبدیل شد. سخایی در سرانجامِ نامه از مدیرعامل بانک ملت می خواهد به بانک بیاید و اصل وجه را از شرکت یاریو مطالبه کند، به قیمت گازوییل چند سال پیش، اما بانک این پیشنهاد را نمی پذیرد. شرکت طرح و اندیشه بانک علی النهایه تحت عنوان خیانت در امانت، تحصیل مال نامشروع، اختلاس و کلاهبرداری از سیدعبدالله دستغیب و عباس زارعی شکایت کیفری می نماید و این پرونده نیز اضافه می گردد به این سه پرونده، اما نسبت به دستغیب مهربانی زیادی انجام می گردد و 6 میلیون دلار از اصل بدهی از ایشان گرفته نمی گردد و به علاوه هفت سال سود این مشارکت نیز محاسبه نمی گردد که مجموعا 220 میلیارد تومان به نفع دستغیب تمام می گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "محاکمه علی دیواندری غیرعلنی شد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محاکمه علی دیواندری غیرعلنی شد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید