13 کلمه و عبارت که خبر از افسردگی می دهند

به گزارش وبلاگ ساعت فروشی، استفاده بیش از حد از این عبارات و کلمات نشانه هایی هستند که به ما می گویند باید نگران سلامت روحی آن فرد باشیم و در این باره به او هشدار دهیم.

13 کلمه و عبارت که خبر از افسردگی می دهند

به گزارش وبلاگ ساعت فروشی از ایرنا، گاهی اوقات در زندگی آن طور که باید لذت نمی بریم و مدام دنبال بهانه ای برای خوابیدن یا از زیر بار مسئولیت رها شدن می تراشیم. پیش گیری و درمان به موقع بیماری ها می تواند به فرایند بهبودی و کیفیت درمان یاری کند.

استفاده بیش از حد از این عبارات و کلمات نشانه هایی هستند که به ما می گویند باید نگران سلامت روحی آن فرد باشیم و در این باره به او هشدار دهیم.

1. من، خودم، من به شخصه

طبق داده های سایت کلینیک علم روانشناسی، افرادی که دچار افسردگی می شوند بیشتر رویکرد فهمی و درکی شان به خودشان است و در خود کند و کاو می نمایند. به همین علت از ضمایر اول شخص مفرد بیش از حد استفاده می نمایند. دبوراه سرانی، روانشناس و نویسنده کتاب زندگی با افسردگی می گوید: تجربه ثابت می نماید، افرادی که بیش از اندازه و از قصد از کلماتی مانند من، خودم، من به شخصه استفاده می نمایند به افسردگی دچار هستند. این اختلال ممکن است در بچه ها و بزرگسالان رخ دهد که باید مورد توجه قرار بگیرد؛ زیرا افسردگی در سایز اندام فیزیکی و مغز اثر گذار است و این کلمات نشانه هایی هستند که می توانیم به راحتی افراد را مطلع کنیم. البته حواسمان باشد که گفتن: تو افسردگی داری همواره اثر مثبت نخواهد گذاشت و بهتر است با روانپژشک مشورت کنیم.

2. همواره و هیچوقت

مطالعات همچنین نشان می دهند که افراد مبتلا به افسردگی، میل به صحبت درباره قطعیت دارند. بازه ای از صفر تا صد را در صحبت های آنها متوجه می شوید که برگرفته از احساسات آنهاست. این افراد دوست دارند همه چیز را حوزه بندی نمایند. هر موضوعی در ذهن آنها سفید یا سیاه است. پس اگر دوست شما مرتب از جملاتی مانند این اتفاقات همواره میفتد یا من هیچ وقت قادر به انجام همچین کاری نیستم یادداشت بردارید. ممکن است افراد زیادی از این کلمات در زبان خود استفاده نمایند ولی افرادی که افسردگی دارند بیش از حد احتیاجشان این کلمات را به کار خواهند برد. این افراد میل بیشتری به قضاوت کردن دارند تا تفکر کردن.

3. من باید...

این عبارت نیز از همان تفکر سفید و سیاه می آید. شخص خود را محدود و مجبور به انجام عملی خاص می نماید. سرانی در این باره می گوید: تنفر و داشتن تصویر منفی از خود در افسردگی اتفاق میفتد که در آن صورت، ما خود را مجبور به انجام کارهایی برای رفع این مسائل می بینیم. طبق مجمع علم روانشناسی، افرادی که افسردگی دارند در تفکرات منفی گیر می نمایند و زمان زیادی را احتیاج دارند تا آنها را به افکار مثبت تبدیل نمایند. اجبار خود به انجام و حس کردن چیزی که نیستیم در بیشتر اوقات افراد را افسرده تر نیز می نماید.

4. کلمات احساسی منفی

بعضی نوجوانان برای بیان احساسات خود از کلمه دپرس یا افسردگی استفاده می نمایند که با کلماتی که بارهای منفی احساسی دارند متفاوتند. سرانی: در مصاحبه با بچه ها، نوجوانان و بزرگسالانی که افسردگی دارند آنها بیشتر کلماتی مانند بد، ناراحت، بدون پشتیبان، ناامید، دردناک، گمشده، بی ارزش، بی کاربرد، احمق، گیرافتاده، سرگردان، ترسناک، نامطمئن، ناامن، ناجور، مشکی و آبی را درباره خود و احساساتشان به کار می برند.

5. نمی توانم

افرادی که افسردگی دارند معمولا نمی توانند از تختخواب بیرون بیایند، خودشان لباس بپوشند یا آشپزی نمایند. بر اساس مطالعات موسسه ملی سلامت عقل، ناتوانی در انجام کارهای روزمره یکی از نشانه های کلاسیک افسردگی است و به کار بردن کلمه نمی توانم فقط توضیح حالی از رویدادهاست. اما این کلمه همچنان در دسته کلماتی حساب می گردد که حاکی از گیر کردن ما در احساس و شرایطی است. سرانی می گوید: جملاتی مانند؛ من نمی توانم از تخت خواب بیرون بیایم، نمی توانم احساس خوب یا بهتری داشته باشم، نمی توانم تنهایی به سرانجام برسام یا نمی توانم کار کنم از جملات معمولی هستند که در گفته های افراد افسرده بیشتر به گوش می خورند.

6. همه چیز تقصیره من است

افسردگی با میزان زیادی از خود تقصیری و حس گناه به احساسات ما حمله می نماید. هنگامی که بهونه ها و قضاوت ها در مغز ما جای می گیرند الگوی مغزی را تغییر می دهند. نتیجه مطالعات منتشر شده در آرشیو روانپزشکی عمومی، اثبات می نماید که چگونه این الگوهای مغزی فعالیت های مغز را مختل می نمایند. در این بین خود را مقصر پنداشتن خطرناک تر از بقیه احساسات است؛ زیرا در این موضوع بیمار به این نتیجه می رسد: اگر من علت مسائل پیش آمده برای خانواده و کسی که دوسش دارم هستم پس بهتر است نباشم.

7. من خوبم

تقلید کردن کلمات مثبتی مانند من خوبم نشانه افسردگی پیشرفته است. حالا چطور بفهمیم که فرد در حال تقلید کردن است؟ هنگامی که کلمات با شرایط کنونی او جور در نمی آید. مثلا زمانی که در حال گریه است و بی دلیل می گوید: خوبم. تحقیقات صورت گرفته در ایالات متحده آمریکا نشان می دهد قضاوت شدن به دلیل افسردگی، اغلب افراد را از صحبت کردن درباره احساس حقیقی آنها و یاری خواستن دور می نماید. سرانی می گوید: بعضی افراد نشانه های اختلالات سلامت عقل را خجالت آور می دانند در حالی که احتیاج فوری به درمان دارند.

8. خسته ام

افسردگی نشانه های فیزیکی و روحی هم زمان دارد. خستگی افراد افسرده، می تواند فیزیکی یا روحی باشد. علت این رویدادها می تواند مربوط به فعالیت های شیمیایی نورون ها و رگ های عصبی باشد. عموما می توانید این کلمه را در جملاتی مانند: من برای انجام این کار خیلی خسته ام پیدا کنید.

9. می خوام تنها باشم

افرادی که افسردگی دارند مدام می خواهند خود را منزوی و تنها نمایند و از این کار رنجی نمی برند. این نیز یکی از نشانه های الگوهای نامناسب ذهنی است. پس افرادی که افسردگی دارند میلی برای تجربه های جدید ندارند، اتاق های تاریک، بی صدا و دوری از دیگران را ترجیح می دهند. به عقیده دکتر سرانی: آنها احتیاج دارند که با دیگران ارتباط داشته باشند، در نور آفتاب قرار بگیرند و احساسات منفی خود را محو نمایند، این را می توان به یاری همراه جمع بودن رفع ساخت. بر اساس مطالعه منتشر شده ای در کامپیوتر در رفتار انسان، جایگزین کردن ارتباطات مجازی به جای دیدارهای حضوری در نوجوانان افسردگی به وجود می آورد.

10. هیچ کس اهمیت نمی دهد

محققان دریافتند که تنها منزوی بودن نیست که آسیب می رساند؛ بلکه احساس تنها بودن نیز چنین اثری دارد. نتیجه انزوای اجتماعی می تواند به چنین تفکری ختم گردد که برای کسی مهم نیستم و کسی به من اهمیت نمی دهد. این تفکرات شخص را در جاده تاریک افسردگی هل می دهد. تفکرات در این زمینه، این حس را در شخص پدید می آورد که کسی برای یاری به او وجود ندارد. سرانی می گوید: احساس عدم پشتیبانی یکی از نشانه های افسردگی است. او به این موضوع نیز اشاره می نماید که نوجوانان و بزرگسالانی که به آینده خود امیدوار می شوند دوباره بخش حل مسئله و قضاوت عادلانه مغز خود را بازیابی می نمایند.

11. من این چنین احساس نمی کنم

از دیگر دیدگاه های شانه خالی کردن در زندگی این است که نمی توان احساس لذت را در انجام کاری بازشناسیم. افرادی با احتمال افسردگی ممکن است بگویند: این دیگر مانند قبل برایم جذاب نیست. سرانی می گوید: اثرات اختلالات احساسی، حس هایی مانند لذت و خوشحالی را تضعیف می نمایند.

12. خب که چی؟

تحمل افسردگی بسیار برای شخص سخت است. او مجبور می گردد همه حس های بد را همزمان به خود داشته باشد و این باعث می گردد که از همه چیز ناامید گردد. بر اساس گزارشی از مرکز کنترل بیماری ها، افسردگی یکی از بزرگترین فاکتورها برای خودکشی است. سرانی در این باره می گوید: زمانی که شما فکر کنید احساس بهتری به هیچ چیز نخواهید داشت و هیچ چیزی تغییر نخواهد کرد، می خواهید که سرانجام زندگی تان فرا رسد و در این زمان مرگ را بهترین گزینه برای حال خوب خود می دانید. افرادی که از عباراتی مانند نا امیدی در زندگی، بی انگیزگی و عدم توانایی برای ادامه استفاده می نمایند در معرض ایجاد انگیزه برای تمام کردن زندگی خود هستند. در این موارد خود سرانه عمل نکنید و در سرچ گوگل به دنبال راهکار نگردید. به یک روانپزشک مراجعه کنید.

13. احساس بهتری دارم

یکی دیگر از نشانه های خطرناک افسردگی بیان یکباره جمله احساس بهتری دارم است به این دلیل که در این مقطع بیمار تصمیم خود را برای خودکشی گرفته است و نشانه هایی مانند آرام تر هستم و آرامش بیشتری دارم در گفتار او هویدا خواهد شد. به عقیده سرانی کسانی که به افسردگی دچار هستند به دوره های درمان حرفه ای احتیاج دارند و حتما باید قبل از آن که دیر بگردد به روانکاو مراجعه نمایند.

منبع: جام جم آنلاین

به "13 کلمه و عبارت که خبر از افسردگی می دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "13 کلمه و عبارت که خبر از افسردگی می دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید