تخصیص ارز برای واردات توسط بانک مرکزی، موجودی کالاهای اساسی 5 برابر پارسال است

به گزارش وبلاگ ساعت فروشی، خبرنگاران: معاون وزیر صمت گفت: بانک مرکزی مطابق با قانون بودجه، ارز مورد احتیاج برای واردات کالاهای اساسی را به وزارت صنعت، معدن و تجارت تخصیص داد.

تخصیص ارز برای واردات توسط بانک مرکزی، موجودی کالاهای اساسی 5 برابر پارسال است

به گزارش وبلاگ ساعت فروشی به نقل از ایبِنا، عباس قبادی، با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت با همه توان و ظرفیت مجموعه های فراوریی بهداشتی و شوینده و اصناف در کنار دیگر دستگاه ها از جمله وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در طول هفته گذشته و در شرایط خاص کنونی، مشغول خدمت رسانی بوده است.

وی به برگزاری جلسات ویژه با حضور وزیر صمت اشاره و افزود: فراوری شبانه روزی محصولات بهداشتی، ممنوع نمودن صادرات تجهیزات پزشکی از جمله ماسک، صفر کردن عوارض و تعرفه واردات کالاهای تجهیزات پزشکی، تسهیل ثبت سفارش محصولات بهداشتی و پزشکی از جمله اقدامات وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده است.

قبادی با تاکید بر اینکه کمبود و نبود کالا نداریم، گفت: در این ایام که خریدهای احساسی اجرا شده است در هیچ فروشگاهی نبود کالا نداشتیم. در طول هفته گزارش هایی را مبنی بر افزایش قیمت گوشت، قند و شکر داشتیم. مانند پارسال با موضوع ستاد تنظیم بازار استانی در کل کشور، 222 نمایشگاه عرضه مستقیم کالا با حضور 25 هزار غرفه را تعریف کردیم و قرار بود این نمایشگاه ها تا 25 اسفند به سرانجام برسند تا پس از آن اصناف فروش های خود را داشته باشند، اما با بیماری کرونا مصادف شد و ستاد مقابله با این بیماری ابلاغ کرد که در صورت امکان این نمایشگاه ها برای حفظ سلامت مردم برگزار نگردد، بنابراین این نمایشگاه ها، سال جاری برگزار نمی گردد. بنابراین سمت و سوی عرضه کالا را به سمت جشنواره های فروش، فروش های فوق العاده، اصناف، فروشگاه های زنجیره ای و میادین میوه و تره بار شهرداری بردیم.

بانک مرکزی ارز وارداتی را تخصیص داد

به گفته این مقام مسؤول بانک مرکزی تقریباً مطابق با قانون بودجه، ارز مورد احتیاج برای واردات کالاهای اساسی را به وزارت صنعت، معدن و تجارت تخصیص داد. در زمینه فراوری هم آنچه مجموعه های فراوریی کشور مقرر نموده بودند که تحویل دهند انجام دادند، برای مثال پارسال میانگین فراوری و جوجه ریزی تقریباً 115 میلیون قطعه بود که این رقم اکنون به 139 میلیون قطعه رسیده است. قیمت مرغ در 9 ماه گذشته از قیمت مصوب 12 هزار و 900 تومان نه تنها بالاتر نرفته بلکه کمتر بوده است.

وی اضافه نمود: مردم هر قدر که می خواهند خرید نمایند، اما خریدهایشان را به گونه ای مدیریت نمایند که موجب سو استفاده نمایندگان نگردد.

کشفیات تجهیزات سلامت

محمدعلی اسفنانی، مدیرکل سازمان تعزیرات حکومتی استان تهران هم با حضور در این برنامه گفت: بیشتر پرونده هایی که در 10 روز اخیر با آن روبرو بودیم احتکار و گرانفروشی کالاهای سلامت محور مانند ماسک، مواد ضدعفونی نماینده و دستکش بود.

وی با بیان اینکه حدود 2 هزار مورد در 6 روز گذشته به شعب سازمان تعزیرات حکومتی استان تهران ارجاع شد، اضافه نمود: پنجشنبه حدود 1700 کارتن دستکش یکبار مصرف را در پنج کانتینر، یک میلیون و 200 هزار تایی دستکش، یک انبار سه میلیون عددی انواع ماسک و ژل ها و محلول های ضد عفونی نماینده و مواد الکلی را در تهران کشف کردیم. در استان خراسان رضوی حدود 10 هزار لیتر الکل سفید کشف شد. در دو استان مرزی، رقم چند میلیونی ماسک آماده صادرات غیرقانونی کشف و جلوی آن گرفته شد. در زمینه افزایش قیمت ها، گران فروشی ماسک، مواد شوینده، ضد عفونی نماینده، گوشت قرمز و قند و شکر از جمله دیگر موارد بود.

گران فروشی مرغ نداشتیم / گوشت 140 هزار تومانی تخلف است

این مقام مسؤول ادامه داد: تا به امروز گران فروشی گوشت مرغ نداشتیم و در بسیاری از نقاط زیر قیمت مصوب بود. در شهرستان های استان تهران به تعداد کافی و حتی مازاد مورد احتیاج دام سبک داریم و اگر اجازه کشتار آن ها داده گردد قیمت گوشت گوسفندی حداکثر باید بین 65 تا 70 هزار تومان باشد، اما متأسفانه در فضای کنونی و با مطرح شدن بیماری کرونا، عده ای از این فضا سو استفاده کردند. بر اساس گزارش ها، قیمت گوشت گوسفند هر کیلو بیش از 120 و در بعضی اوقات تا 140 هزارتومان بوده و این تخلف است.

اسفنانی تاکید نمود: قیمت سازمان حمایت مبنای سازمان تعزیرات حکومتی و مازاد بر آن مصداق گران فروشی است و به صورت جدی با آن برخورد می گردد. با عرضه فراوان، قیمت گوشت کاهش خواهد یافت. همزمان با بیماری کرونا، متأسفانه در بعضی از داروخانه ها بر اساس گزارش ها، اقدام به عرضه نکردن و پنهان کردن ماسک و مواد مرتبط کردند. حدود 50 هزار فقره ماسک و تجهیزات را از داروخانه ها کشف و اجبار به عرضه کردیم.

وی ادامه داد: بخشنامه ای از ناحیه اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صادر شد که خرید و فروش ماسک و مواد ضدعفونی نماینده را توسط داروخانه ها ممنوع نمود و این موضوع اشکالاتی را ایجاد کرد. اخیراً این مشکل حل و جلساتی در این باره برگزار و مقرر شد همه کالاهایی که کشف می گردد به ستاد معین شده از سوی وزارت بهداشت عرضه گردد و آن ها کالاها را به وسیله مراکز معین شده در اختیار مردم قرار دهند.

اسفنانی درباره گرانی بعضی میوه ها از جمله لیموشیرین و و لیموترش هم گفت: بعضی از نگرانی های مردم برای سلامت، سواستفاده می نمایند و ما هم برخورد می کنیم، اما همه دستگاه های مربوط از جمله وزارت جهاد کشاورزی باید کوشش نمایند عرضه مورد احتیاج را انجام دهند. داروخانه ها کمترین میزان تخلف را داشته اند، اما در بعضی داروخانه ها افزایش قیمت ماسک را داشتیم.

گران فروشی لاشه گوسفند

معاون بازرگانی داخلی وزیر صنعت، معدن و تجارت هم گفت: در خصوص گوشت دام سنگین مشکل خاصی نداشتیم، اما در خصوص گوشت دام سبک با توجه به اینکه ورودی صنف رستوران ها و اغذیه فروشی ها، یک چهارم شده است، آلایش گوسفند مانند قیمت جگر کاهش یافته و قیمت آن به قیمت گوشت گوسفند اضافه شده است و این یکی از علت های افزایش قیمت گوشت دام سبک و علت دیگر، سو استفاده است. بر اساس محاسبه سازمان حمایت، قیمت لاشه گوسفند بین 92 تا حدود 100 هزار تومان است و اکنون حدود 10 تا 20 هزار تومان گران فروشی می گردد.

وی گفت: هفته آینده اوج عرضه کالاهاست و از ذخایر استفاده می کنیم و همچنین گوشت منجمد را برای کارکنان دولت به قیمت حدود 40 هزار تومان عرضه می کنیم. عرضه نامحدود کالاها را شروع کردیم و همه فروشگاه های زنجیره ای می توانند به سازمان های مربوط از جمله پشتیبانی امور دام و بازرگانی دولتی مراجعه نمایند و به هر میزان کالا که بخواهند دریافت نمایند.

معاون بازرگانی داخلی وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: به صورت سه شیفته در حال فراوری محصولات بهداشتی از جمله ماسک و مواد ضد عفونی نماینده هستیم و توزیع آن را وزارت بهداشت مدیریت می نماید.

قبادی با اشاره به اینکه فراوری سال جاری مرکبات در مقایسه با پارسال افزایش یافته است، اضافه نمود: فضای احساسی و شرایط خاص موجب شده است بعضی فروشندگان تخلف نمایند. حدود 100 هزار تن سیب و پرتقال را برای بازار شب عید تدارک دیدیم و اگر لازم باشد از ذخایر برای تنظیم بازار استفاده می کنیم. امکانات کشور برای فراوری ماسک و محلول های ضد عفونی نماینده، سه برابر احتیاج کشور است. کالاها به وفور تدارک و تأمین شده است و مردم نگران نشوند، شرایط کشور از نظر تأمین کالا ایده آل است.

منبع: اقتصادنیوز

به "تخصیص ارز برای واردات توسط بانک مرکزی، موجودی کالاهای اساسی 5 برابر پارسال است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تخصیص ارز برای واردات توسط بانک مرکزی، موجودی کالاهای اساسی 5 برابر پارسال است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید