عملیات مرمت پل کاکارضا خرم آباد خاتمه یافت

به گزارش وبلاگ ساعت فروشی، عملیات مرمت آب شکن های پل کاکارضا خرم آباد مربوط به دوره پهلوی اول با حمایت اداره کل امور پایگاه ها و همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان سرانجام یافت.

عملیات مرمت پل کاکارضا خرم آباد خاتمه یافت

به گزارش وبلاگ ساعت فروشی به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، علی مصطفی نژاد مدیر پایگاه پل های تاریخی لرستان امروز شنبه 7 مهر 97 با اعلام این خبر گفت: این عملیات شامل ایجاد کارگاه و مرمت آب شکن های دو طرف پل کاکارضا با بهره گیری از مصالح بومی و تراش سنگ به روش سنتی بوده است.

مصطفی نژاد مرمت بدنه و باز زنده سازی سنگ های جان پناه مطابق الگوی اولیه موجود، آوار برداری، تهیه، پرداخت و تیشه ای کردن سنگ های مفقود شده جان پناه، پی بندی و نصب آن ها را از اقدامات مرمتی پیشین انجام شده بر روی این پل مطرح کرد.

به گفته او پل کاکارضا یا آذر از پل های دوره پهلوی اول به شمار می رود که در راستا راه شاهی و قدیمی شمال به جنوب و در شهرستان سلسله روستای کاکارضا و بر وی رودخانه به همین نام واقع شده است. این پل تمام سنگی به طول 80 متر که دارای دو آب شکن مثلثی یک طرفه در جریان مخالف رودخانه و بر بستری سنگی احداث شده با شماره 10176 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

مصطفی نژاد اضافه نمود: طاق های پل کاکارضا از نوع نیم دایره کامل بوده و عرض هر دهانه بین 5 تا 20/7 متر متغیر است. این طاق ها با سنگ های پاک تراش نماسازی شده و بر اساس شواهد و مستندات توسط معمار فشنگچی بنا شده است.

منبع: میراث آریا

به "عملیات مرمت پل کاکارضا خرم آباد خاتمه یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عملیات مرمت پل کاکارضا خرم آباد خاتمه یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید