چرا تتلو طرفدار دارد؟

به گزارش وبلاگ ساعت فروشی، در روزهای کرونایی که قرنطینه و در خانه ماندن ها از دورهمی ها در فضای واقعی کاست، استفاده از فضای مجازی و به ویژه لایو در اینستاگرام به خصوص از سوی شاخ های اینستاگرامی و سلبریتی ها رو به رجحان گذاشته تا بازار حاشیه داغ بماند. در این میان اما بار دیگر تتلو رکوردشکن شد تا چرایی این حجم از مخاطبان آن هم از کسی که اظهارات غیراخلاقی و سنت شکنانه اش حد و مرزی ندارد به موضوع مصاحبه تبدیل شود.

چرا تتلو طرفدار دارد؟

مصاحبهیی که با مسدود شدن صفحه اینستاگرامی او نیز انتها نیافت و گاه با تمسخر او و طرفدارانش همراه شد، اما شمار مخاطبان و طرفداران حتی از منظر آنان نیز دور نماند. چنانچه پس از رکوردی که تتلو در لایو اینستاگرامی خود شکست، بیش از 800 هزار فالوئر جدید نیز پیدا کرد تا بیش از 4 میلیون فالوئر اینستاگرامی داشته باشد.

این که چرا اینفلوئنسرهایی چون تتلو با کژرفتاری می توانند به چهره محبوب و پرطرفدار نسل جوان و نوجوان بدل شود خود پرسشی است که این روزها پاسخ های متعددی دریافت کرده است. آیا این نشان دهنده ابتذال و ناهنجاری رفتاری نسل جوان است یا زمینه های اجتماعی و روانی دیگری در این باره مؤثر هستند؛ این ها مسایلی بود که در مصاحبه با محمدرضا محبوب فر جامعه شناس، پژوهشگر آسیب های اجتماعی وعضو انجمن جامعه شناسی ایران مطرح کردیم.

پرسش از پدیده هایی همچون تتلو است که با کژرفتاری در فضای مجازی چهره می شوند، چرا اینفلوئنسرهایی چون او به این روش بالا می آیند و مخاطبین زیادی درمیان نسل جوان و نوجوان پیدا می کنند؟

تتلو و سایر سلبریتی هایی که در فضای مجازی اقدام به پخش برنامه های لایو می کنند در داخل همین کشور تربیت شدند. کسی مانند تتلو که با اقبال عمومی در جامعه روبرو می شود و معین است که در جامعه ایران خاستگاه اجتماعی عظیم و بالایی دارد در این همین کشور شکل گرفته است. افرادی چون او و سایر شاخ های اینستاگرامی که مانند او عمل می کنند در نبود برنامه سازی هایی که مورد اقبال جوانان در کشور باشد و همچنین فقدان یک رسانه آزاد که جذابیت لازم را در داخل کشور از لحاظ امکانات، تجهیزات و برنامه سازی داشته باشد به وجود می آیند. وقتی که در داخل کشور چنین رسانه ای و برنامه های جذابی وجود ندارد و صدا و سیما برنامه هایی که مورد اقبال و توجه جوانان در کشور است را حذف یا سانسور می کند عده ای از جوانان هم در این شرایط به سمت برنامه های زنده در فضای مجازی می فرایند.

از سویی نیز آقای تتلو و تعداد دیگری از سلبریتی ها کار را به آن جا رسانده اند که برای جمع آوری طرفدار در فضای مجازی به هر کاری از روابط غیراخلاقی، فحاشی یا مصرف مواد مخدر دست می زنند، آنها عرف جامعه را رد می کنند و به عبارتی در برنامه های لایو خود گستاخی می کنند. این افراد فرآیند و نشانه ای از جامعه ایران هستند. چون اگر چنین چیزی نبود برنامه لایو این افراد در فضای مجازی این همه مخاطب پیدا نمی کرد و این تعداد مخاطب به صورت آنلاین این برنامه ها را دنبال نمی کردند. طیف گسترده ای از جوانان مشتاقانه این افراد را دنبال می کنند؛ وقتی هم که خود شبکه اینستاگرام و برخی از مقامات در داخل کشور در برابر فحاشی ها و گستاخی های آن ها ایستادگی می کنند و آن ها را محدود می کنند طرفداران این سلبریتی ها از یک شاخه دیگری در فضای مجازی سرباز می کنند و دست بردار نیستند.

آیا می توانیم بگوییم که در نبود بستر مناسب برای فعالیت جوانان و دیده شدن استعدادها، این شاخ های اینستاگرامی بالا می آیند؟ از سویی برخی عقیده دارند چون فضای رسمی سلایق و علایق جوانان را به رسمیت نمی شناسد، همین موجب گرایش جوانان به این چهره ها می شود که تفاوت با فضای رسمی جامعه را به رخ می کشند؟

بله، همین طور است. ببینید افرادی مانند تتلو نیاز به دیده شدن دارند، این افراد از خود شیفتگی در رنج و عذاب هستند و نیاز به توجه، دیده شدن و شنیده شدن دارند؛ به این نیاز دارند که صدایشان شنیده شود. به نظر من، نبود یک رسانه آزاد و مستقل و فقدان برنامه سازی های صحیح فرهنگی در داخل کشور در ایجاد شرایط کنونی، نقش زیادی دارد. وقتی یک فیلم یا مجموعه تلویزیونی یا برنامه سرگرمی در داخل کشور سانسور می شود، خوب صحبت از شاخ های اینستاگرامی و گرایش به شبکه های مجازی به میان می آید. در واقع شبکه مجازی امروز در رقابت با شبکه حقیقی و واقعی جامعه قرار گرفته است. امروز اقشار مختلف جوانان و در کل مردم در سرتاسر دنیا که کشور ما هم از آن مستثنی نیست بر حسب نیازهای درونی ، روحی و روانی شبکه اجتماعی خود را انتخاب می کنند؛ خودشان تصمیم می گیرند که به کدام سمت گرایش پیدا بکنند؛ حالا این می تواند در نبود رسانه های آزاد، مستقل و مردمی شبکه مجازی باشد تا بدون سانسور به شیوه برنامه سازی خودشان بپردازند یا برنامه دلخواه خود را ببینند.

کلیه حرکات، روابط و رفتاری که تتلو و سایر سلبریتی ها از خود بروز می دهند و عده ای فکر می کنند ناهنجاری است توسط سایر اقشار در زیر پوست جامعه جریان دارد. به همین خاطر هم این چهره ها برای مخاطبان خود جذابیت دارند. چرا که تتلو و سایر شاخ های مجازی درواقع حرف بخشی از جوانان امروز را می زنند، طبق میل آن ها رفتار می کنند. همچنین چون تا به امروز، حرف جوان ایرانی چندان شنیده نشده؛ امروز این معضل اجتماعی سرباز کرده و به صورت تتلو و سایر شاخ های اینستا گرامی خود را نشان داده است.

البته برخی از کارشناسان این رفتار را نتیجه تهاجم فرهنگی می دانند و در تحلیل های خود به کم رنگ شدن اخلاقیات در نسل جوان اشاره می کنند. اما به گمان من اینطور نیست. چه بسا اگر سانسور نبود، اگر تهیه کنندگان، سلبریتی ها و سایر افراد مشهور فضای مناسبی را در داخل برای مطرح کردن خود می دیدند هیچ گاه به این سمت گرایش پیدا نمی کردند.

در نهایت پدیده هایی مانند تتلو نمود عینی شکاف بین نسلی در جامعه ماست. همانگونه که قبلا هم گفتم رفتارها و سخنان سلبریتی هایی از جنس تتلو امروز خاستگاه اجتماعی دارد. این خاستگاه اجتماعی هم از شکاف بین نسل جدید و جوان با نسل قدیمی منتج شده است و این ناشی از تغییرات و تحولات عمیق و مؤثر در ساختارهای اجتماعی در داخل جامعه ایران است.

منبع: فرارو

به "چرا تتلو طرفدار دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا تتلو طرفدار دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید