زمان همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

به گزارش وبلاگ ساعت فروشی، مصطفی سالاری مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، در هفته تامین اجتماعی ضمن ارائه گزارشی از عملکرد و برنامه های این سازمان، به سوالاتی پیرامون همسان سازی حقوق بازنشستگان و … پاسخ داد.

زمان همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

سالاری در نشست خبری خود با اصحاب رسانه با بیان اینکه باید از لحاظ ساختاری از بنگاه داری خارج شویم تا بتوانیم به وظایف اصلی خود به درستی عمل کنیم، گفت: باید به سمت شرکت داری حرکت کنیم و هرکسی مدیرعامل تامین اجتماعی می گردد دغدغه کارخانه داری و بنگاه داری نداشته باشد. این بنگاه داری ما را از وظایف اصلی بازمی دارد.

وی افزود: هم الزام قانون برنامه ششم توسعه و تاکید رئیس جمهور و وزیر رفاه است و هم عقل حکم می کند که این کار را انجام دهیم. قصد ما فروش سهام و صرف آن برای امور جاری نیست، بلکه جایی که سهام بالا داریم باید بفروشیم و در جای دیگری سهام خوب بخریم که البته به معنی بنگاه داری نباشد. سهام متفرقه را می فروشیم و سهامی می خریم که بازده سودش بالاتر است.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی به مطالبه شرکای اجتماعی و حرکت به سمت سه جانبه گرایی و اقدامات اجرا شده در این زمینه اشاره کرد و گفت: یک موضوع مهم آن است که نسبت به 45 میلیون نفر بیمه شده و مستمری بگیر چه خدماتی را باید انجام دهیم و چه خدماتی را کیفیت ببخشیم؟.

حقوق ماهانه پرداختی تامین اجتماعی به مستمری بگیران بعد از اجرای همسان سازی

سالاری افزود: مجموع درآمد و هزینه ما در سال گذشته 134 هزار میلیارد بوده که برای سال 99 روی 179 هزار میلیارد بسته شده است. هزینه کرد ماهانه سازمان تامین اجتماعی سال گذشته 9600 میلیارد بوده که سال جاری به 14500 میلیارد تومان رسیده است. سال جاری با احتساب متناسب سازی، ماهانه 10 هزار و 600 میلیارد تومان باید حقوق بپردازیم که درسال 98 حدود 6700 میلیارد تومان بوده است.

اجرای همسان سازی از اول مرداد

وی با بیان اینکه به بیمه شدگان اطمینان می دهیم که برای تامین منابع مسئله ای در سال جاری نخواهیم داشت گفت: از اول مرداد عملا همسان سازی را اعمال و پرداخت می کنیم. محل تامین منابع آن، از سوی دولت و در راستای تادیه بدهی دولت بود که 32 هزار میلیارد سهام خوب به تامین اجتماعی داده شد.

پرداخت معوقات فروردین ماه بخش خصوصی در هفته جاری

وی افزود: سال گذشته در همین زمان بنابر اعلام وزارت بهداشت، حدود 10 هزار میلیارد تومان به بخش های درمانی و دانشگاهی دولتی بدهکار بودیم و پرداخت ما 18 ماه عقب بود. به بخش خصوصی هم 6000 میلیارد تومان بدهکار بودیم که مطالبات بخش دولتی تسویه شده و اکنون یک ریال بدهی معوق رسیدگی نشده نداریم. معوقات فروردین ماه بخش خصوصی را هم این هفته می پردازیم.

استعلام غیرحضوری اعتبار دفترچه ها

سالاری به تحول دیجیتال به عنوان هدف گذاری سال جاری تامین اجتماعی اشاره کرد و گفت: برنامه گسترده ای را آغاز و هدف گذاری کردهایم تا بهمن 99 مراجعات ما تا 75 درصد کاهش یافته باشد. تا 40 درصد این هدف محقق شده که بخش عمده ای به عدم مراجعه حضوری برای تمدید اعتبار دفترچههای بیمه درمان برمی گردد. شیوه هایی برای استعلام غیرحضوری اعتبار دفترچه ها بکارگرفته و اعلام شده است.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی افزود: گام دوم، نسخه نویسی الکترونیک و حذف کامل دفترچه ها است که در حال کار بر روی آن هستیم. این اقدام با قاعده مند شدن تجویزها هم صرفه جویی و هم پرداخت های بروز اسناد پزشکی را به همراه دارد.

طرح پیشنهادی تامین اجتماعی برای کاهش شکایات مردم از سازمان

وی به طرح کاهش شکایات در دیوان عدالت اداری اشاره کرد و گفت: ابهاماتی وجود دارد که باعث می گردد افراد برای طرح شکایت مراجعه کنند. تا 40 درصد می توانیم تعداد پفراینده ها را با انصراف به نفع فرد شاکی کاهش دهیم که مقدماتش فراهم و به دولت پیشنهاد شده است. تجمیع و تنقیح بخشنامه های تامین اجتماعی نیز می تواند کمک کننده باشد. قصد داریم تعداد بخشنامه ها را تجمیع کرده و کاهش دهیم. کار مجریان بخشنامه ها ساده تر و ابهامات ناشی از تعدد بخشنامه ها کاهش می یابد.

با اجرای همسان سازی حداقل حقوق دریافتی بازنشستگان چقدر می گردد؟

وی در پاسخ به اینکه با همسان سازی حداقل حقوق بازنشستگان چقدر خواهد شد؟ اظهار کرد: در قانون بودجه، رسیدن کف حقوق به 2 میلیون و 800 هزار تومان راجع به بازنشستگان کشوری و لشکری است اما درباره تامین اجتماعی الزام قانونی نیامده اما رافع مسئولیت ما نیست.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی ادامه داد: حداقل حقوق برای افراد دارای 30 سال سابقه یک میلیون و 580 هزار تومان بود که با متناسب سازی و افزایش 26 درصدی سنواتی به دو میلیون و 750 هزار تومان می رسد. برای 35 سال سابقه خدمتی ها به سه میلیون می رسد.

وی در پاسخ به اینکه آیا همسان سازی شامل چهار ماه اول سال هم خواهد شد یا خیر؟ گفت: ابتدا قرار بود همسان سازی اول مهر اجرا گردد، اما بنا به پیشنهاد کنندگان کانون های بازنشستگان از اول مرداد اجرا و شامل همه بازنشستگان می گردد و رقم آن به حقوق زمان بازنشستگی، حق بیمه پرداختی و سنوات خدمت بستگی دارد و الزاما آنطور نیست که پایین ترین حقوق ها بالاترین میزان افزایش را شامل شوند.

به گفته سالاری از اول مرداد ماه حقوق ها با اعمال همسان سازی ها و درصد افزایش یافته پرداخت می گردد.

وی درباره اینکه اجرای همسان سازی تا چه زمانی ادامه می یابد؟ اظهار کرد: مذاکرات ما با دولت مبنی بر تامین سه ساله منابع همسان سازی از محل مطالبات ما از دولت بود که این منابع پایدار هم باشد. حدود 200 هزار میلیارد مطالبه دیگر از دولت داریم و اگر آنها محقق گردد همسان سازی در سال های آینده می تواند ادامه داشته باشد.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی افزایش سنواتی حقوق ها از ابتدای فروردین ماه اعمال شده و معوقات اردیبهشت و خرداد ناشی از این محل نیز تا پایان ماه جاری پرداخت می گردد؛ البته این افزایش سنوات جدای از همسان سازی حقوق هاست.

میزان دقیق بدهی های دولت به تامین اجتماعی

وی درباره میزان دقیق بدهی های دولت به تامین اجتماعی اظهار کرد: سال جاری دولت حق بیمه اصنافی که باید طبق قانون بپردازد به حدود 40 هزار میلیارد تومان می رسد. اگر دولت هرسال تعهدش را بپردازد مسئله ای در تامین منابع پیدا نمی کنیم. طلب های قبلی هم داریم که اختلاف کارشناسی درباره ارزش گذاری و محاسبه آن وجود دارد که به تعبیر سازمان حسابرسی تا آخر سال 96 این بدهی قطعی شده حدود 130 هزار میلیارد تومان است. میزان بدهی را از 200 تا 290 هزار میلیارد تومان را بیان می کنند.

وی درباره هزینه کرد منابع حاصل از عرضه سهام شستا در بورس نیز گفت: منابع حاصله را صرف افزایش سرمایه بانک رفاه کردیم.

شرایط صندوق بیمه بیکاری و مشمولانش با شیوع کرونا

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی درباره بیمه بیکاری ناشی از کرونا و شرایط صندوق بیمه بیکاری نیز بیان نمود: تقریبا غیر از افراد اضافه شده در دوران کرونا ماهی 220 هزار نفر بیمه بیکاری می گرفتند. با شیوع کرونا وزارت کار گفت که افراد بیکار شده در سامانه ای ثبت نام کنند که در فروردین 680 هزار نفر اسم نویسی کردند که یک مسئله ملی فراتر از تامین اجتماعی و ناشی از بحران کرونا بود.

وی ادامه داد: نهایتا اینطور تصمیم گیری شد که تا آخر اردیبهشت ضوابط خاص برای پرداخت به افراد بیکار شده ناشی از کرونا پیش بینی گردد. ما کماکان خودمان بیمه بیکاری آن 220 هزار نفر را می پردازیم و برای بیمه شدگان ناشی از کروناها ضوابط خاص بابت آن 80 روز دیده گردد.

سالاری با بیان اینکه پرداخت و شرایط پرداخت به این گروه تابع ضوابط خاص است و بخش عمده بیمه بیکاری آن 80 روز را پرداخت کرده ایم گفت: وجه هم به حساب حدود 85 تا 90 درصد این افراد واریز شده و هنوز 10 درصد برای اعلام شماره حساب و … مشکل دارند.

ادامه مذاکرات تامین اجتماعی با وزارت بهداشت برای نحوه برداشت از صندوق توسعه ملی و هزینه کرد درمان بیماران کرونایی

وی درباره هزینه کرد درمان بیماران کرونایی از محل منابع درنظر گرفته شده از صندوق توسعه ملی افزود: هنوز بحث درباره هزینه کرد مبلغی که از صندوق توسعه ملی برداشته شد وجود دارد و در حال کار بر روی آن هستند، اما نظر ما این است که با همه یکسان و مشابه برخورد گردد. درباره اینکه چه طور موضوع بین وزارت بهداشت و تامین اجتماعی راهبری گردد در حال مذاکره هستیم.

امکان پرداخت وام قرض الحسنه به 500 هزار نفر

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با اشاره به پرداخت وام قرض الحسنه به بازنشستگان نیز گفت: سال جاری 2000 میلیارد تومان برای این کار پیش بینی شده است که طی 6 مرحله پرداخت خواهد شد. کسانی که مشمول دریافت این وام می شوند باید توسط کانون های بازنشستگان استان خود به بانک های عامل معرفی شوند. در مجموع به 500 هزار نفر امکان وام دهی داریم.

توقف ساخت میلاد 2 و 3

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی همچنین درباره پروژه های درمانی این سازمان و فرایند ساخت بیمارستان هایی چون میلاد 2 و 3 اظهار کرد: هشت پروژه بزرگ چندسال قبل تعریف شد و قرار بود یک شرکت اروپایی تامین کننده مالی ساخت آن باشد اما به دلیل مشکلاتی امکان مشارکتشان منتفی و فعلا متوقف شده است. به دنبال آن هستیم که از ظرفیت بورسی املاک و مستغلات استفاده و احداث مراکز را ادامه دهیم که در مرحله گفت وگوی اولیه است و نتیجه نهایی آن حاصل نشده است.

منبع: ایسنا

منبع: تجارت نیوز

به "زمان همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمان همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید